Αποστολή εξετελέσθη...

ΑΕΚ - Δόξα 2-0

Η ΑΕΚ με μια μεστή εμφάνιση έπραξε το καθήκον της και κέρδισε την Δόξα με 2-0 στην Αρένα. Η ομάδα του Καρίγιο έλεγχε τον αγώνα, και έφθασε στη νίκη με τέρματα στις αρχές και των δυο ημιχρόνων. Πρώτος βρήκε δίχτυα ο Ναράνχο στο 11’ της αναμέτρησης με απευθείας φάουλ και στο 48’ με εκτέλεση πέναλτι ο Φλοριάν έγραψε το 2-0.

Με τη σέντρα του αγώνα, οι δυο ομάδες έδειξαν διάθεση για ποδόσφαιρο, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να επιβάλει το ρυθμό της και τη Δόξα απ’ την άλλη με προσοχή στην άμυνα, να προσπαθεί να κάνει το γνωστό της παιχνίδι, χωρίς να αφήνει πολλούς χώρους στην ομάδα της Λάρνακας. Στο 5΄ όμως έπειτα από λάθος του Μουκτάρη, ο Φλοριάν έφυγε σε τετ α τετ, με τον Σισκόφσκι όμως να πέφτει στα πόδια του και να μαζεύει τη μπάλα. Αυτή η φάση έδωσε το έναυσμα για την ΑΕΚ ώστε να ανεβάσει στροφές και να απειλήσει ουσιαστικά. Και αυτό το ανέβασμα της ΑΕΚ έφερε αποτέλεσμα μιας και στο 11’ μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Ναράνχο, η μπάλα αναπάφθηκε στα δίχτυα του Σισκόφσκι με την ΑΕΚ έτσι να ανοίγει το σκορ στο 1-0.

Η Δόξα έψαξε την αντίδραση και στα επόμενα λεπτά είχε 2-3 καλές προϋποθέσεις, κυρίως με κάποια κόρνερ, το οποίο όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Στο 20’ του αγώνα ο Ολιβέιρα πάτησε περιοχή και έκανε ένα σουτ, το οποίο πέρασε μόλις έξω. Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε στο 27’ όταν ο Φλοριάν έχασε διπλή ευκαιρία, εντός περιοχής, με τον Σισκόφσκι να το λέει όχι και στις δυο περιπτώσεις, όπως έπραξε και 2 λεπτά αργότερα σε σουτ και πάλι του Γάλλου επιθετικού.

Ο χρόνος περνούσε με την ΑΕΚ που έλεγχε τον αγώνα αλλά δεν μπορούσε να κάνει κάτι περισσότερο από αυτό και τη Δόξα που πάλευε χωρίς καθαρό μυαλό στην τελική πάσα. Τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου ήρθε στο 43’, όταν ο Μακρής σε μια αντεπίθεση έκανε τη προβολή από πολύ ευνοϊκή θέση, με τον Σισκόφσκι να βάζει σωστά τα χέρια του και να του λέει όχι.

Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο και στο 47’ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι σε μια φάση που πραγματικά ήταν δύσκολη και δεν ξεκαθαρίζει απ’ τις επαναληπτικές προβολές αν ήταν ή όχι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φλοριάν, ο οποίος ήταν εύστοχος και έγραψε το 2-0. Στο 51’ ο Μακρής θα μπορούσε να ανεβάσει και άλλο το δίχτυ του σκορ, όμως η κεφαλιά του πέρασε εκτός.

Η Δόξα αναγκαστικά βγήκε στην επίθεση, με την ΑΕΚ να βρίσκει χώρους για να τελειώσει το παιχνίδι και στο 58’ έχασε άλλη μια σπουδαία ευκαιρία, όταν ο Φλοριάν έφυγε σε τετ α τετ με τον Σισκόφσκι να του λέει και πάλι όχι.

Ο χρόνος κυλούσε και η ΑΕΚ έλεγχε μάλλον εύκολα τον αγώνα και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά, παρά το γεγονός πως η Δόξα είχε βρει διψήφιο αριθμό κόρνερ(!). Στο 77’ η προσφυγική ομάδα ζήτησε πέναλτι για χέρι του Γκονζάλες στην περιοχή, με τον Βασίλη Δημητρίου να μην υποδεικνύει κάτι, και την επαναληπτική προβολή να μας δείχνει πως όντως η μπάλα κτύπησε στο χέρι του ποδοσφαιριστή. Δυο λεπτά αργότερα ο Μακρής έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον τερματοφύλακα της Δόξας να του λέει όχι σε κεφαλιά από πολύ καλή θέση. Τελευταία φάση του αγώνα ήρθε στο 90+1’ όταν ο Μακρής δοκίμασε το πόδι του απ’ το ύψος της περιοχής με τον Σισκόφσκι να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα με την ΑΕΚ να φθάνει δίκαια στη νίκη, σ’ ένα παιχνίδι που συνοδευόταν από ένα μεγάλο πρέπει.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΕΚ (Ζ. Καρίγιο): Τέουνκενς, Αντωνιάδης, Τρουγιόλς, Άμπραχαμ, Ακοράν (62΄ Σπόλιαριτς), Χέιτλι, Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Φλοριάν (62΄ Τρισκόφσκι), Ναράνχο (78΄ Νάντο), Μακρής

ΔΟΞΑ (Κ.Σάκκάς): Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μουκτάρης, Μιντίκκης (72΄ Φιρμίνο), Χριστοφή, Μπόλιεβιτς, Οικονομίδης (62΄ Λουίς Κάρλος), Τραϊτσέφσκι (56΄ Κίκας), Μέσκα, Ολιβέιρα, Σαντίκ

Σκόρερς: Ναράνχο (11'), Φλοριάν (47') / -

Κίτρινες Κάρτες: Σπόλιαριτς / Τραϊτσέφσκι, Μπόλιεβιτς

Κόκκινες Κάρτες: - / -