Ανόρθωση - Ομόνοια: Τα μιλήσαν, τα συμφωνήσανε (vid)

«Κυρία» και «Βασίλισσα» μαλλιοτραβήχτηκαν με το παιχνίδι να λήγει στην λευκή ισοπαλία

Σε ένα ντέρμπι με αρκετές φάσεις που θα μπορούσαν να μπουν αρκετά τέρμα, Ανόρθωση και Ομόνοια έμειναν στο ισόπαλο 0-0. Και οι δυο ομάδες είχαν καλά διαστήματα στο παιχνίδι, όμως αυτό που έλειψε ήταν το σωστό τελείωμα. Η δύναμη και το πάθος πρόσφεραν καλό θέαμα στους οπαδούς, όμως στο τέλος η «Κυρία» και η «Βασίλισσα» πήραν από ένα βαθμό.

Δυνατά μπήκαν οι δυο ομάδες στο παιχνίδι οι οποίες θέλησαν να βρουν το γρήγορο τέρμα. Μόλις στο 2’ η Ανόρθωση κέρδισε ένα φάουλ σε καλή θέση για μπαλιά. Ο Ράγιος εκτέλεσε, όμως ο Φαμπιάνο έδιωξε με τις γροθιές. Του έγινε μάλιστα επιθετικό φάουλ και έμεινε για λίγη ώρα στο έδαφος μαζί με τον Γκαλίτσιο. Τελικά οι δυο τους σηκώθηκαν και συνέχισαν τον αγώνα κανονικά. Δυο λεπτά αργότερα ο Λέσιακς βρέθηκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το γύρισμα στον Εζρά το σουτ του οποίου σταμάτησε σε σώματα αμυντικών. Στο 5’ ήταν η σειρά της Ανόρθωσης να απειλήσει με ένα δυνατό σουτ του Ράγιος στην κίνηση, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά έξω. Τρία λεπτά αργότερα ο Εζρά βρέθηκε στην περιοχή της Ανόρθωσης από αριστερά, έκανε το σουτ, με τον Λόρια να διώχνει και στη συνέχεια της φάσης τον Μποτεάκ να κάνει φάουλ στον Βγκορτς. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με ακόμη μια καλή στιγμή, όταν ο Σαντίκ δεν φοβήθηκε και δοκίμασε το πόδι του από μακριά, με τον Φαμπιάνο να του λέει όχι.

Επόμενη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 15’ όταν και πάλι ο Σαντίκ δοκίμασε το πόδι του, η μπάλα κόντραρε και έφθασε εύκολα στα χέρια του Φαμπιάνο. Δυο λεπτά αργότερα ο Τιάγκο πάτησε περιοχή από αριστερά, έκανε το γύρισμα, με τον Ματ να προλαβαίνει για την προβολή αλλά τον Σίφο να βάζει σωστά την κόντρα και να διώχνει τη μπάλα.

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε σχετικά, με την Ομόνοια να βγαίνει με περισσότερες απαιτήσεις στην επίθεση, εν αντίθεση με την Ανόρθωση που μπροστά έμοιαζε να αντιμετωπίζει θεματάκια. Γι’ αυτό και ο Τιμούρ Κετσπάγια έδινε συνεχώς οδηγίες στους ποδοσφαιριστές του.

Οι οδηγίες του Γεωργιανού έπιασαν τόπο καθώς στα επόμενα λεπτά η Ανόρθωση έχασε ξεκάθαρες ευκαιρίες. Αρχή έγινε στο 26’ με τον Ράγιος να είναι μόνος στην περιοχή, αλλά το σουτ του να φεύγει έξω. Στο επόμενο λεπτό, ο Μαργκάσα έκανε τη μπαλιά από αριστερά, ο Καλτσάς έπιασε το σουτ στην κίνηση, με τον Λέσιακς να βάζει σωτήρια το κορμί του και να διώχνει σε κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ράγιος, που έστειλε τη μπάλα συστημένη στον Σίφο, την κεφαλιά του οποίο έδιωξε στην γραμμή του τέρματος ο Τιάγκο. Στο 32’ ο Ράγιος εκτέλεσε ένα φάουλ με τον Αρτυματά να κερδίζει την κεφαλιά και τη μπάλα να φεύγει έξω. Η απάντηση της Ομόνοιας ήρθε στο 37’ όταν ο Γκόμεθ βρέθηκε μόνος λίγο έξω απ’ την περιοχή, έκανε το σουτ, με τον Λόρια να του λέει όχι. Στους χρόνους των καθυστερήσεων η Ανόρθωση κέρδισε φάουλ δίπλα και δεξιά απ’ την περιοχή του Φαμπιάνο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ράγιο, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου με τις δυο ομάδες να δείχνουν διάθεση και όρεξη για μπάλα, να έχουν τις ευκαιρίες τους, αλλά να μην βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου η Ανόρθωση έχασε μεγάλη ευκαιρία. Συγκεκριμένα σε μια αντεπίθεση ο Μανθάτης έκανε τη μπαλιά από δεξιά, με τον Καλτσά να πιάνει στην κίνηση το σουτ απ’ το ύψος της περιοχής, και τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια. Στο 47’ ο Αρτυματάς δοκίμασε το πόδι του, χωρίς όμως να βρίσκει στόχο. Η Ομόνοια προσπάθησε ανταπαντήσει με κάποιες καλές προϋποθέσεις όμως έλειψε η τελική πάσα. Στο 56’ η Ανόρθωση έχασε ακόμη μια πολύ καλή ευκαιρία, καθώς από μπαλιά του Καλτσά, ο Μανθάτης κέρδισε την κεφαλιά απ’ την μικρή περιοχή αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 72’ όταν ο Τιάγκο βρήκε ωραία στην περιοχή τον Μποτεάκ, το πλασέ του οποίου πέρασε έξω. Τρία λεπτά αργότερα ο Αρτυματάς δοκίμασε το πόδι του από μακριά, με τη μπάλα να περνά έξω. Στο 77’ ο Λέσιακς βρήκε τον Μποτεάκ στην περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τον Λόρια. Τρία λεπτά αργότερα ο Ράγιο εκτέλεσε ένα κόρνερ, με τον Ντούρις να κερδίζει την κεφαλιά και τον Τιάγκο να διώχνει στη γραμμή.

Στα τελευταία λεπτά ήταν ξεκάθαρο πως η ομάδα που θα έβρισκε το τέρμα θα κέρδιζε το παιχνίδι, και τόσο η Ανόρθωση όσο και η Ομόνοια έψαξε το τέρμα. Στο 83’ η κεφαλιά του Βγκορτς κόντραρε στον Λούφτνερ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ματ δεν κατάφερε να σκοράρει με το κεφάλι μετά από μπαλιά του Τζιωνή. Στο 88’ ο Ντούρις έχασε μεγάλη ευκαιρία καθώς από βρέθηκε σε εξαιρετικό σημείο στην περιοχή αλλά το σουτ του έφυγε πάνω απ’ την εστία.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ανόρθωση (Κετσπάγια): Έδωσε οδηγία για δυνατό μπάσιμο στον αγώνα και γρήγορη μεταφορά της μπάλας. Στα μέσα του ημιχρόνου, η υψηλή πίεση της Ομόνοιας «κλείδωσε» την Ανόρθωση, με τον Κετσπάγια να φωνάζεις τους ποδοσφαιριστές του ώστε να συγκεντρωθούν και να κάνουν σωστές κινήσεις για καλύτερη κυκλοφορία. Οι οδηγίες του είχαν αποτέλεσμα καθώς η Ανόρθωση ανέβασε στροφές αλλά δεν βρήκε το τέρμα στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τιμούρ Κετσπάγια έδωσε σύνθημα νίκης και η Ανόρθωση έπαιξε με ταχύτητα στην επίθεση. Γι’ αυτό και προχώρησε νωρίς στην αλλαγή επιθετικού, με τον Ντούρις να παίρνει τη θέση του Σαντίκ. Όσο περνούσε ο χρόνος η Ομόνοια κέρδιζε μέτρα και γι’ αυτό ο Κετσπάγια έριξε στο παιχνίδι τον Κοφί. Στο τέλος ρίσκαρε και με τον Κατσαράβα όμως δεν ήρθε το τέρμα.

Ομόνοια (Μπεργκ): Ζήτησε ψηλό πρέσινγκ ώστε να περιορίσει την Ανόρθωση και να «βραχυκυκλώσει» το κέντρο της «Κυρίας». Το πέτυχε σε μεγάλα διαστήματα του πρώτου ημιχρόνου, όμως υπήρχε πρόβλημα στα τελειώματα στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο ζήτησε απ’ τους ποδοσφαιριστές να συγκεντρωθούν στα τελειώματα, όμως και πάλι στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου έλειψε το καθαρό μυαλό. Με την πάροδο του χρόνου η Ομόνοια κέρδισε μέτρα και έφθασε σε μερικές καλές στιγμές χωρίς όμως να βρει το τέρμα. Στο 82’ προχώρησε σε δυο αλλαγές με στόχο να φρεσκάρει την ομάδα και να βρει το χρυσό τέρμα. Δεν τα κατάφερε η Ομόνοια και έμεινε στον βαθμό της ισοπαλίας. Στο 91’ ο Κατσαράβα έχασε καλή ευκαιρία με σουτ εντός περιοχής, όμως ο Φαμπιάνο απέκρουσε σταθερά. Η τελευταία φάση του αγώνα ήρθε στο 94’ με τον Γκόμεθ να κάνει γύρισμα στην περιοχή της Ανόρθωσης και τον Λόρια να διώχνει με υπερένταση.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ανόρθωση: Θετικός για ακόμη μια φορά ο Μαργκάσα, ο οποίος είναι ποδοσφαιριστής κλειδί για την Ανόρθωση. Βοήθησε αμυντικά ενώ και δημιουργικά πήρε κάποιες σημαντικές πρωτοβουλίες

Ομόνοια: Ο Λέσιακς είχε ακόμη μια θετική παρουσία. Βοήθησε πολύ στο αμυντικό κομμάτι, και είχε μερικές σωτήριες παρεμβάσεις, ενώ και επιθετικά όταν ανέβαινε ήταν μια σημαντική απειλή για την «Κυρία».

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Ανόρθωση (Κετπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίφο, Βγκορτς, , Σελίν, Αρτυματάς, Μαργκάσα, Ράγιος, Μανθάτης, Καλτσάς (73' Κοφί), Σαντίκ (57' Ντούρις)

Ομόνοια (Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Λανγκ, Μποτεάκ, Γκόμεθ, Λέσιακς, Εζρά, Μαυρίας, Κατελάρης, Τιάγκο, Ντάρμπισαιρ

Σκόρερς: - / -

Κίτρινες Κάρτες: Καλτσάς, Σελίν / Γκόμεθ, Λανγκ

Κόκκινες Κάρτες: - / -