Απίθανος Κούρτιτς, πήρε από το χέρι τον ΠΑΟΚ και τον ανέβασε δεύτερο!

Άνετη νίκη για τον «Δικέφαλο του Βορρά» σε βάρος του ΟΦΗ

Όσο έχει τέτοιον Κούρτιτς, ο ΠΑΟΚ δεν φοβάται τίποτα! Ο Σλοβένος πέτυχε δύο από τα γκολ της ομάδας του στο εντός έδρας 3-0 επί του ΟΦΗ και ανέβασε τους Θεσσαλονικείς μόνους στη 2η θέση της βαθμολογίας της Super League 1, με τους Κρητικούς να προηγούνται στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου αλλά να βλέπουν το τέρμα του Τσιλιανίδη να ακυρώνεται λόγω πέναλτι στην προηγούμενη φάση - και να διαμαρτύρονται για τη συγκεκριμένη φάση.

Στο +1 από την ΑΕΚ πλέον ο «Δικέφαλος του Βορρά», παραμένει στην εξάδα η ομάδα του Νίκου Νιόπλια.

Στο μυαλό του κόουτς

Σε αλλαγές προσώπων προέβη ο Ραζβάν Λουτσέσκου, που παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1. Στο τέρμα ο Πασχαλάκης και στην άμυνα οι Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, με τους Τσιγγάρα-Κούρτιτς στον άξονα και μπροστά τους Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο, Μιτρίτσα. Μοναδικός προωθημένος, ο Άκπομ.

Από την άλλη, ο Νίκος Νιόπλιας κατέβασε τους Κρητικούς επίσης με 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Βάτερμαν, ενώ στην άμυνα οι Βούρος, Πασαλίδης, Γιαννούλης και Μπαλογιάννης και στον άξονα οι Μεγιάδο, Γκαγιέγκος. Στα άκρα της επίθεσης επιλέχτηκαν οι Ντα Γκουζμάν και Νέιρα, με τον Τοράλ να παίζει πίσω από τον Τσιλιανίδη.

Το πρώτο ημίχρονο είχε από μία καλή φάση για κάθε ομάδα – και τις είδαμε αμφότερες νωρίς νωρίς! Η πρώτη ανήκε στους Θεσσαλονικείς και ήρθε στο 7ο λεπτό, όταν ένα λάθος της άμυνας του ΟΦΗ έφερε τον Αουγκούστο τετ α τετ με τον Βάτερμαν. Ωστόσο, ο Βραζιλιάνος έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Τσιλιανίδης βρήκε χώρο και σούταρε από το ημικύκλιο της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Από εκεί και πέρα, είδαμε μπόλικα λάθη σε μεταβιβάσεις και δύο άστοχα σουτ του Κούρτιτς (22’, 27’), με τον Τοράλ να έχει ένα αδύναμο σουτ που εξουδετερώθηκε εύκολα από τον Πασχαλάκη στο 33’.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με συρτό σουτ του Ζίβκοβιτς που μπλόκαρε ο Βάτερμαν. Στο 50’, ο Τσιλιανίδης σόκαρε τους Θεσσαλονικείς σκοράροντας προ κενής εστίας μετά από επέμβαση Πασχαλάκη σε σουτ από πλάγια θέση, ωστόσο κατόπιν χρήσης VAR δόθηκε πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ για χέρι του Βούρου στην προηγούμενη φάση!

Ο Κούρτιτς δεν λάθεψε από τα έντεκα βήματα και έτσι το 0-1, μετατράπηκε σε 1-0 στο 55’, με τους Κρητικούς να ψάχνουν εν συνεχεία –και εν μέσω αρκετής έντασης στο ματς- την ισοφάριση.

Το φάουλ του Τσιλιανίδη στο 65’ πέρασε άουτ και τελικά έντεκα λεπτά αργότερα, στο 76’, ήρθε το 2-0 για τους γηπεδούχους, ξανά από τον τρομερό Κούρτιτς, που σκόραρε από κοντά μετά από μπαλιά του Μπίσεσβαρ και κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του. Ο Σφιντέρσκι είδε να ακυρώνεται γκολ του για οφσάιντ στο 82’, ωστόσο ένα δίλεπτο μετά ο Πολωνός βρήκε εκ νέου δίχτυα αφού έκλεψε την μπάλα από τον Βάτερμαν.

MVP: Επάξια κερδίζει τον τίτλο για ένα ματς ακόμα ο Γιάσμιν Κούρτιτς. Ο Σλοβένος σκόραρε δύο φορές και ξεκόλλησε την ομάδα του, αποτελώντας μία από τις αποκαλύψεις της σεζόν στη Super League 1. Συνολικά, ο 33χρονος μέσος έχει ως τώρα 13 τέρματα σε 26 συμμετοχές!

Η... σφυρίχτρα: Έπεσε δύσκολη φάση στον Βασίλη Φωτιά, που στις αρχές του δευτέρου μέρους ακύρωσε, αφού είδε το βίντεο, το γκολ του ΟΦΗ, δίνοντας πέναλτι για τον ΠΑΟΚ στην προηγούμενη φάση. Η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Βούρου έχοντας πρώτα κοντράρει στο πόδι του, με τον Έλληνα διαιτητή να αποφασίζει να δείξει... βούλα. Σωστά ακυρώθηκε το πρώτο γκολ του Σφιντέρσκι, ενώ δικαίως βγήκαν μπόλικες κίτρινες κάρτες μαζεμένες στο δεύτερο μέρος.