Αρμένισε με Ολλανδό στο τιμόνι!

Στα τελευταία τρία παιχνίδια η Εθνική Ελλάδος βγάζει υγεία...

Με τον Τζον Φαν ‘τ Σιπ στον πάγκο πλέον. Όλα είναι διαφορετικά, ακόμα και ο αέρας και αρχίζει να μπαίνει στον σωστό δρόμο.

‘Α ημίχρονο:

Προσεχτικές και οι δύο ομάδες στο πρώτο πεντάλεπτο. Στο 7’ η Ελλάδα έχασε διπλή ευκαιρία. Δυνατό σουτ από τον Μπακασέτα εκτός περιοχής και στην συνέχεια ο Μάνταλος από κοντά θα σημαδέψει το δοκάρι. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, έχασαν και την διπλή ευκαιρία, ενώ το παιχνίδι παίζεται στο μισό των Αρμένιων που επιτίθονται κυρίως από δεξιά. Στο 12ο λεπτό ο Σταφυλίδης έπιασε την κεφαλιά μετά το κόρνερ, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Αϊραπετιάν.

Η Αρμενία περίμενε συνεχώς την Ελλάδα – με 5αδα στην άμυνα. Λίγο πριν το 15λεπτο ο Μάνταλος έπιασε το βολ πλανέ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Η Εθνική προσπαθούσε να βρει τους χώρους, αλλάζοντας διαρκώς παιχνίδι. Οι Αρμένιοι ήταν καλά κλεισμένοι πίσω. Στο 21ο λεπτό ο Γιαννούλης μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε, υπήρχε επαφή, ωστόσο δέχτηκε την κίτρινη για θέατρο. Μέχρι το 30 δεν είχαμε κάτι το ιδιαίτερο με την Ελλάδα να έχει την υπεροχή.

Στο 35ο λεπτό ο Λιμνιός μετά από ασίστ του Γιαννούλη έκανε το 0-1 με όμορφο τρόπο. Οι δύο παίκτες του ΠΑΟΚ συνεργάστηκαν άψογα. Η Ελλάδα άξιζε το γκολ αυτό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο (35-45) οι Αρμένιοι προσπάθησαν να βγουν μπροστά, ωστόσο στο 42’ και το 45’ ήταν πολύ άστοχοι.

Η Ελλάδα ήταν καλύτερη σε όλο το 45λεπτο με τους Αρμένιους να αρκούνται στο να αμύνονται.

Β’ ημίχρονο:

Ο Λιμνιός έχασε μεγάλη φάση στην αρχή του ημιχρόνου για το 0-2 με σουτ λίγο έξω από την περιοχή. Η Αρμενία μπήκε και αυτή καλύτερα, ανέβασε παίκτες ψηλά και ήταν πιο δημιουργηκή.

Ο ρυθμός μέχρι το 64 ήταν πεσμένος, με πολλά μαρκαρίσματα και φάουλ και καμιά ουσιαστική φάση.

Στο 65 ο Λιμνιός, ξανά, έχασε μεγάλη φάση για να βάλεις βάσεις νίκης. Με τις αλλαγές των Μασούρα και Κουλούρη η Ελλάδα έγινε πιο επιθετική. Ο Μασούρας στο 75’ έχασε καλή φάση για το 0-2 όπως και στο 78’ σε άδεια εστία.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν είδαμε κάποια αξιόλογη φάση. Ο Μαρούρης με τον Δώνη προσπάθησαν για το δεύτερο γκολ ωστόσο το τελικό 0-1 αφήνει σαφώς ικανοποιημένη την Ελλάδα.

Σαφώς λιγότερες οι φάσεις στο δεύτερο μέρος.

Διακριθέντες: Ο Μάνταλος ήταν εξαιρετικός στο Ά ημίχρονο, τόσο δημιουργικά όσο και στον τρόπο που τέλειωνε τις φάσεις. Ο Γιαννούλης πολύ καλός από δεξιά, έδωσε και την ασίστ στον Λιμνιό.

Απογοήτευσαν: Περιμέναμε περισσότερα από την Αρμενία. Οι πολλές απουσίες την επηρέασαν.

Διαιτησία: Pawl Raczkowski

Αρμενία: Χαϊραπετιάν, Χονβάννες, Βοσκανιαν, Κάλισιρ, Ισκανιάν, Κάμο, Μπαρσεγκιάν, Γκριγκοριάν, Χοβσεπιάν, Βαρδανιάν, Καραπετιάν

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Χατζηδιάκος, Γιαννούλης, Κουρμπέλης, Γαλανόπουλος, Λιμνιός, Παβλίδης, Μάνταλος, Μπακασέτας, Σταφυλίδης

Σκόρερς: Λιμνιός 35'

Κίτρινες Κάρτες:  Γιαννούλης 21', Μπαρσεγκιάν 38', Μάνταλος 45', Σταφυλίδης 41', Χοβσεπιάν 77',