Στον «θρόνο» της... για 4η διαδοχική χρονιά η ιστορική Μάντσεστερ Σίτι!

Η Μάντσεστερ Σίτι υπέταξε τη Γουέστ Χαμ 3-1 στο «Έτιχαντ»

Το τέταρτο διαδοχικό και δέκατο πρωτάθλημα της ιστορίας της κατέκτησε το βράδυ της Κυριακής (19/05) Μάντσεστερ Σίτι!

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έκανε το «καθήκον» της απέναντι στη Γουέστ Χαμ, επικρατώντας με σκορ 2-1 στο κατάμεστο «Έτιχαντ», γράφοντας παράλληλα ιστορία, αφού έγινε ο πρώτος σύλλογος από καταβολής πρώτης εθνικής που κατακτά για τέσσερα συναπτά έτη το πρωτάθλημα!

Μόλις τέσσερις ομάδες είχαν καταφέρει να «αγγίξουν» αυτό το ρεκόρ, με τις Χάντερσφιλντ (1924-26), Άρσεναλ (1933-35), Λίβερπουλ (1982-84) και δύο φορές τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (1999-01 και 2007-09) να σταματούν στα τρία!

Οι «πολίτες» μπήκαν με το πόδι στο... γκάζι από το πρώτο κιόλας λεπτό του αγώνα, με αποτέλεσμα να προηγούνται με 2-0 πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο, χάρη στα εξαιρετικά τέρματα του Φιλ Φόντεν (2', 18'). Μάλιστα, με βάση την εικόνα του ματς, άξιζαν τουλάχιστον δύο ακόμα γκολ στο πρώτο 45λεπτο, ωστόσο, τα «σφυριά» στην πρώτη ουσιαστικά τελική τους στο ματς μείωσαν με το απίθανο ψαλιδάκι του Κούντους στο 43'!

Οι γηπεδούχοι δεν ήθελαν να μπλέξουν σε... περιπέτειες και για αυτό μπήκαν με το ίδιο πάθος και ένταση στην επανάληψη. Και δικαιώθηκαν στο 59' με το πλασέ του Ρόδρι για το 3-1, έχοντας και άλλες φάσεις μέχρι το φινάλε να πετύχουν και περισσότερα τέρματα. Το φινάλε του ματς, βρήκε τη Σίτι να πανηγυρίζει μαζί με τους φιλάθλους της την κατάκτηση του πρωταθλήματος μέσα σε μια τρομερή ατμόσφαιρα!

Από την άλλη, η Άρσεναλ, έχοντας και το... ακουστικό στο Μάντσεστερ και ούσα επηρεασμένη από το αποτέλεσμα στο «Έτιχαντ» δεν μπόρεσε να παίξει το γνωστό γρήγορο και επιθετικό ποδόσφαιρό της. Ενδεικτικό είναι πως η Έβερτον «πάγωσε» το «Έμιρεϊτς» με τον Γκουεγιέ στο 40', για να έρθει ο Τομιγιάσου τρία λεπτά αργότερα να φέρει το ματς στα ίσα.

Μπορεί οι ελπίδες για την κατάκτηση του πρώτου τίτλου μετά από 20 ολόκληρα χρόνια να είχαν... μηδενιστεί, ωστόσο, οι Λονδρέζοι πάλεψαν στο δεύτερο 45λεπτο ώστε να κλείσουν με θετικό τρόπο της φετινές υποχρεώσεις τους. Μάλιστα, στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα, οι γηπεδούχοι είχαν πολλές ευκαιρίες, ανάμεσά τους τα δύο δοκάρια με τους Χάβερτς και Σμιθ-Ρόου αλλά και μια μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Όντεγκααρντ. Τελικώς, τη λύση έδωσε ο Χάβερτς στο 89ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 με εξαιρετικό τελείωμα μέσα από την περιοχή.

Από εκεί και πέρα, συγκινητική ήταν η ατμόσφαιρα στο «Άνφιλντ» και στο τελευταίο παιχνίδι του Γιούργκεν Κλοπ στο «τιμόνι» της Λίβερπουλ, με τους παίκτες του να τους κάνουν το καλύτερο αποχαιρετιστήριο δώρο μετά και το εντός έδρας 2-0 επί της Γουλβς χάρη στα τέρματα των ΜακΆλιστερ και Κουένσα στο 34ο και το 40ο λεπτό. Μάλιστα, οι φίλοι των «reds» επιφύλαξαν και μια μεγάλη έκπληξη προς τον Γερμανό τεχνικό, αναρτώντας ένα τεράστιο κορεό προς τιμήν του!

Όσον αφορά τα ευρωπαϊκά εισιτήρια, Τότεναμ και Τσέλσι εξασφάλισαν την 5η και 6η θέση αντίστοιχα και την έξοδο σε Europa και Conference League αντίστοιχα μετά τις νίκες τους επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (0-3) και Μπόρνμουθ (2-1), με τη Νιούκαστλ να τερματίζει στην 7η θέση (επικράτησε 4-2 της Μπρέντφορντ) και πλέον περιμένει να μάθει τι θα συμβεί στον τελικό του FA Cup, εκεί όπου η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παίζει το ευρωπαϊκό της μέλλον απέναντι στη Σίτι.

Σε περίπτωση νίκης, οι «κόκκινοι διάβολοι» θα πάρουν το εισιτήριο για το Europa League, ειδάλλως, σε αντίθετη εξέλιξη, θα μείνουν οριστικά εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Τέλος, αναφορικά με τη μάχη του υποβιβασμού, η Λούτον - που είχε εξ αρχής δύσκολο έργο λόγω της μεγάλης διαφοράς τερμάτων από τη Νότιγχαμ Φόρεστ - ηττήθηκε εντός έδρας με 4-2 από τη Φούλαμ, ακολουθώντας τις Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και Μπέρνλι στην Championship.

Από την άλλη, η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη θα παραμείνει για τρίτη σερί σεζόν στα μεγάλα «σαλόνια» του αγλλικού ποδοσφαίρου, ολοκληρώνοντας τις φετινές υποχρεώσεις τους με το διπλό επί της Μπέρνλι (1-2)!