Αυστραλία - Τσεχία 82-70: «Πέταξε» στα ημιτελικά

Με τον Πάτι Μιλς να κάνει... όργια στο παρκέ (25 πόντοι- 6 ασίστ) προκρίθηκε στα ημιτελικά, εκεί που την περιμένει η Ισπανία

Με τον Πάτι Μιλς να κάνει... όργια στο παρκέ (25 πόντοι- 6 ασίστ) η Αυστραλία κέρδισε με 82-70 την Τσεχία του συγκλονιστικού Σατοράνσκι και προκρίθηκε στα ημιτελικά, εκεί που την περιμένει η Ισπανία.

Πολύ καλά μπήκε στο παρκέ η Τσεχία, η οποία με το... καλημέρα έβαλε δύσκολα στους Αυστραλούς με τον Κριζ (3-6, 3'). Ο Πάτι Μιλς ανέβασε στροφές και η Αυστραλία πήρε τα ηνία του αγώνα (13-8, 6'). Ο Άουντα φώναξε παρών για την Τσεχία, η οποία προσπέρασε και πάλι (13-15, 8'), χάρη σε επί μέρους 7-0. Η Αυστραλία, όμως κατάφερε να βρει και πάλι λύσεις και να ισοφαρίσει στο τέλος του δεκαλέπτου σε 17-17.

Ο Μπλέικ Σιλμπ βγήκε μπροστά για την Τσεχία και κράτησε το προβάδισμα, στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (20-22, 12'). Η άμυνα των παικτών του Γκίνζμπουργκ ήταν αποτελεσματική, με τον Άουντα να διατηρεί το προβάδισμα των Τσέχων (24-26, 15'). Από το σημείο εκείνο οι Αυστραλοί ανέβασαν την πίεση στην άμυνά τους. Γκάλντινγκ και Ντελαβεντόβα σκόραραν και το προβάδισμα άλλαξε χέρια (31-28, 18'). Η Αυστραλία κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με το κάρφωμα του Λαντέιλ (33-30).

Η Τσεχία παρέμενε κοντά στο σκορ και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, χάρη στον Σατοράνσκι (39-38, 23'). Ο Ίνγκλς σκόραρε για την Αυστραλία, όμως και πάλι ο Σατοράνσκι φώναξε παρών και ισοφάρισε (41-41, 24'). Από το σημείο εκείνο οι Αυστραλοί ανέβασαν τον ρυθμό τους. Λαντέιλ και Γκάλντινγκ έδωσαν λύσεις και με τους Κέι-Μπόγκουτ να τους πλαισιώνουν η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (55-43, 27'). Ο Γκάλντινγκ ήταν «ζεστός» και με δικά του τρίποντα ανέβασε τη διαφορά (63-46, 29'). Το τρομερό κάρφωμα του Σατοράνσκι έγραψε τον επίλογο του τρίτου δεκαλέπτου (63-48).

Αποφασισμένοι να μαζέψουν τη διαφορά μπήκαν οι Τσέχοι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Πέτερκα και Πούμπρλα έδειξαν πως η Τσεχία έχει «σφυγμό» (63-55, 32'). Οι Αυστραλοί πάτησαν και πάλι γκάζι και χάρη σε Ίνγκλς και Ντελαβεντόβα η διαφορά έφτασε ξανά σε διψήφια επίπεδα (71-57, 35'). Οι Τσέχοι πάλεψαν για να μαζέψουν τη διαφορά, αλλά ο Μπόγκουτ δεν το επέτρεψε (77-66, 37'). Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε τίποτα, με την Αυστραλία να φτάνει στη νίκη και μαζί στην πρόκριση στα ημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-30, 63-48, 82-70.

Πηγή: sdna.gr

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση