«Βασίλισσα» Ρεάλ, ανέτρεψε την Ατλέτικο και πέρασε στον τελικό

Η Ατλέτικο προηγήθηκε δύο φορές κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, η «βασίλισσα» ωστόσο κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση και εκεί επικράτησε με 5-3

Αδιανόητο μαδριλένικο ντέρμπι στο Ριάντ με... θρίαμβο της Ρεάλ! Η «βασίλισσα» βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ κόντρα στην Ατλέτικο, ωστόσο τελικά νίκησε με σκορ 5-3 στην παράταση, παίρνοντας το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Super Cup και περιμένοντας αντίπαλο από το ζευγάρι Μπαρτσελόνα-Οσασούνα (11/01)!

Οι «ροχιμπλάνκος» προηγήθηκαν από νωρίς με τον Ερμόσο, η Ρεάλ έκανε την ανατροπή με γκολ από Ρίντιγκερ στο 20' και Μεντί στο 29', όμως η Ατλέτικο αντέδρασε με τη σειρά της και ξαναπήρε το προβάδισμα με γκολ από Γκριεζμάν στο 37' και αυτογκόλ του Ρίντιγκερ στο 78'. Παρόλα αυτά, οι «μερέγχες» απέδειξαν πως δεν... πεθαίνουν ποτέ και έστειλαν το ματς στην παράταση με τον Καρβαχάλ στο 85'. Στο φινάλε του έξτρα μισαώρου, ο Σάβιτς έκανε τραγικό λάθος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ενώ ο Μπραχίμ Ντίαθ υπέγραψε το τελικό 5-3 λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα επικράτησε ο... απόλυτος χαμός, με την Ατλέτικο να παίρνει πολύ νωρίς το προβάδισμα χάρη σε κεφαλιά του Ερμόσο μετά από κόρνερ του Γκριεζμάν. Η αντίδραση της «βασίλισσας» ήταν άμεση, καθώς ο Αντόνιο Ρίντιγκερ απάντησε με τον ίδιο τρόπο στο 20'.

Στο 29ο λεπτό, ο Καρβαχάλ έβγαλε επικίνδυνη σέντρα και ο Φερλάν Μεντί παρενέβη στη φάση με εντυπωσιακό άγγιγμα της μπάλας, δίνοντας το προβάδισμα στη Ρεάλ. Ωστόσο, ο Γκριεζμάν ήταν πάλι εκεί, κάνοντας ένα αδιανόητο σόλο και ισοφαρίζοντας σε 2-2 με φοβερό τελείωμα πριν την ανάπαυλα, σε ένα ιστορικό τέρμα.

Στο δεύτερο μέρος, η ματσάρα συνεχίστηκε με αμφότερες τις ομάδες να έχουν σημαντικές ευκαιρίες ώστε να πάρουν το προβάδισμα. Τελικά, αυτή που το κατάφερε στο 78' ήταν η Ατλέτικο Μαδρίτης, με ανορθόδοξο τρόπο. Μετά από μία ακίνδυνη σέντρα, ο Κέπα έκανε τραγική έξοδο και ουσιαστικά χτύπησε την μπάλα πάνω στον Ρίντιγκερ, με αυτή να καταλήγει στα δίχτυα των «μερέγχες».

Παρόλα αυτά, η Ρεάλ είχε και πάλι αντίδραση, καθώς στο 81' μετά από φάση διαρκείας ο Ντάνι Καρβαχάλ έγινε ο τρίτος της αμυντικός που σκοράρει στο ματς για τη «βασίλισσα», με δυνατό σουτ που δεν άφησε περιθώρια στον Γιαν Όμπλακ. Κάπως έτσι, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα μισάωρο, οι δύο ομάδες έκοψαν λίγο τον φρενήρη ρυθμό με τον οποίο έπαιζαν στην κανονική διάρκεια, λόγω και της κούρασης, μένοντας μακριά από τις καλές ευκαιρίες για αρκετή ώρα, με αποτέλεσμα το πρώτο μέρος της παράτασης να λήξει 3-3 χωρίς γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, η «βασίλισσα» χτύπησε δις και τέλειωσε το ματς. Αρχικά, μετά από μια σέντρα του Καρβαχάλ ο Σάβιτς έκανε τραγική παρέμβαση και μπέρδεψε τον Όμπλακ, με την μπάλα να καταλήγει στην εστία στο 116'. Λίγο αργότερα, με την Ατλέτικο να έχει βγει όλη μπροστά, ο Μπραχίμ Ντίαθ έφυγε μόνος του στην κόντρα και εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Σλοβένου πορτιέρε ώστε να τελειώσει το ματς γράφοντας το 5-3.

Πηγή: Sport-fm.gr

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση