Να περάσει ο επόμενος

Ένα γκολ του Ρομπέρτο Φιρμίνο λίγο πριν το τέλος χάρισε στην αρμάδα του Κλοπ μία ακόμα νίκη με 1-2.

Δεν σταματιέται. Δεν νικιέται. Ότι κι αν κάνουν οι αντίπαλοι της, έχει πάντα μία καλύτερη απάντηση. Εκεί που λες ότι τώρα θα έρθει η πρώτη της απώλεια, κάτι μαγικό γίνεται και κερδίζει και πάλι. Η Γουλβς τέντωσε την Λίβερπουλ, όμως έφυγε στο τέλος κι αυτή με σκυμμένο κεφάλι, αφού η αρμάδα από το Μέρσεϊσαϊντ έχει πια τέτοια ψυχολογία που κερδίζει ακόμα και παιχνίδια που ίσως να έπρεπε να χάσει.

Μία κεφαλιά με τον… ώμο του Χέντερσον έφερε από νωρίς το 1-0 (8’) για μία Λίβερπουλ όμως που έδειχνε κάπως κουρασμένη και χωρίς την συνηθισμένη φρεσκάδα. Μετά από ένα μέτριο πρώτο μέρος, η Γουλβς πήρε θάρρος στην επανάληψη και έφτασε στην ισοφάριση, όταν ένας υπέροχος συνδυασμός ανάμεσα σε Χιμένες - Τραορέ και κεφαλιά του Μεξικανού έφερε το 1-1 (51’).

Ο ίδιος παίκτης νικήθηκε σε τετ-α-τετ με τον Άλισον ο οποίος απέκρουσε με το κεφάλι (68’) κι εκεί που όλα έδειχναν ότι οι κόκκινοι θα αρκεστούν στο 1-1, βρήκαν το νικητήριο γκολ στο τέλος.

Από μαγική ενέργεια του Σαλάχ, ο Φιρμίνο «εκτέλεσε» με το αριστερό στο παραθυράκι και η Λίβερπουλ έφτασε στο 1-2 (84’) που έμεινε ως το τέλος αφού στις καθυστερήσεις ο Ντιόγκο Ζότα έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία για την νέα ισοφάριση.

Πηγή:sdna.gr

Ο θαυμασμός του Ράτκλιφ για τον συμπολίτη «εχθρό», επιδρά καταλυτικά στο μέλλον της Γιουνάιτεντ