«Αγριεμένη» Ρεάλ, πέρασε από την Παμπλόνα

Καθαρή νίκη και σταθερή στην κορυφή

«Βασίλισσα» και στην Παμπλόνα!

Η Ρεάλ Μαδρίτης απέδρασε με το διπλό από την έδρα της μαχητικής Οσασούνα (1-4) και ξεπέρασε άμεσα την πίκρα από τον οδυνηρό αποκλεισμό στο Κύπελλο.

Έτσι, η ομάδα του Ζιντάν πανηγύρισε την 5η διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα και διεύρυνε το αήττητο σερί της στα 14 παιχνίδια (10-4-0), ενόσω ξέφυγε προσωρινά από την Μπαρτσελόνα με 6 βαθμούς διαφορά.

Από την άλλη, οι «ροχίγιος» υπέστησαν τη 2η συνεχόμενη ήττα τους, ενώ διαμαρτύρονται για μια κόκκινη κάρτα που δεν δόθηκε στον Σέρχιο Ράμος.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ρούμπεν Γκαρθία, ενώ προηγήθηκαν στο 14’ με πολύ όμορφη κεφαλιά του Ουνάι Γκαρθία σε μια φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ.

Μετά το πρώτο 20λεπτο, οι Μαδριλένοι αφυπνίστηκαν και πίεσαν για να ισοφαρίσουν. Στο 18’ ο Μπέιλ αστόχησε σε σουτ που επιχείρησε στην κίνηση, ενώ στο 30’ ο ίδιος παίκτης αστόχησε από κοντά με κεφαλιά.

Στο 33’ η υπεροχή της Ρεάλ καρποφόρησε, με τον Ίσκο να νικά από κοντά τον Σέρχιο Ερέρα και να ισοφαρίζει. Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή τους, με τον Σέρχιο Ράμος να γράφει το 1-2 με κεφαλιά.

Στο δεύτερο μέρος η «βασίλισσα» πάγωσε το ρυθμό και είχε στο μυαλό της να διαχειριστεί το προβάδισμά της και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Από την άλλη, η Οσασούνα δεν είχε τον τρόπο να απειλήσει ιδιαίτερα.

Στο 85’, η ομάδα του Ζιντάν έφυγε εξαιρετικά στην αντεπίθεση, με τον Μπενζεμά να σερβίρει στον Λούκας Βάθκεθ, που πλάσαρε τον Σέρχιο Ερέρα.

Στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 92’, η Ρεάλ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της, με τον Βαλβέρδε να «στρώνει» στον Γιόβιτς, ο οποίος εκτέλεσε με τη μία για το 1-4.

Στην αμέσως επόμενη φάση (94’), οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αλλά ο Ινίγο Πέρεθ σημάδεψε το δοκάρι και ως εκ τούτου δεν άλλαξε κάτι.