Άλωσε την Μπρέσια με «ζωγραφιά» Ρουίθ η Νάπολι

Απίστευτη γκολάρα

Με τον Φαμπιάν Ρουίθ να σκοράρει ένα απίθανο γκολ, η Νάπολι πέρασε με 1-2 από το «Mario Rigamonti» απέναντι στην Μπρέσια και συνεχίζει την προσπάθεια να σώσει τη χρονιά της με Ευρωπαϊκή έξοδο

Με τον Φαμπιάν Ρουίθ να σκοράρει ένα απίθανο γκολ, η Νάπολι πέρασε με 1-2 από το «Mario Rigamonti» απέναντι στην Μπρέσια και συνεχίζει την προσπάθεια να σώσει τη χρονιά της με Ευρωπαϊκή έξοδο. Μέτριο πρώτο ημίχρονο με την Μπρέσια να παίρνει προβάδισμα στη μία και μοναδική καλή στιγμή που είχε. Στο δεύτερο μέρος η Νάπολι σοβαρεύτηκε, έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο και πέτυχε την ολική ανατροπή με μία γκολάρα του Φαμπιάν Ρουίθ.

Η Νάπολι είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 2' με σουτ του Μέρτενς που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Γιόρονεν, ενώ στο 10' σουτ του Ρουίθ που πέρασε λίγο έξω. Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών νέα καλή στιγμή για τους «παρτενοπέι» με τον Ινσίνιε να περνά για τον Μέρτενς που σούταρε αλλά ο Γιόρονεν ήταν και πάλι εκεί. Στο 26' η Μπρέσια άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Τσανσελόρ, μετά από κόρνερ του Τονάλι.

Στο 49' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Νάπολι κέρδισε πέναλτι για χέρι του Ματεχού, με τον Ινσίνιε ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 1-1. Τρία λεπτά αργότερα η Μπρέσια βγήκε στην αντεπίθεση με τον Τονάλι να ανοίγει για τον Μπιάρνασον που έβγαλε σέντρα για τον Ζιμράλ αλλά η κεφαλιά του τελευταίου πέρασε λίγο έξω.

Στο 54' οι «παρτενοπέι» πέτυχαν την ολική ανατροπή με τον Ντι Λορέντζο να γυρίζει από τα πλάγια για τον Ρουίθ που με απίθανο σουτ έκανε το 1-2. Πέντε λεπτά αργότερα νέα καλή στιγμή για τη Νάπολι με νέο σουτ του Ρουίθ που ο Γιόρονεν, ενώ στο 64' ο Μέρτενς σκόραρε αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 72' η Μπρέσια είχε καλή στιγμή με τον Σκράαμπ να περνά για τον Μπαλοτέλι που έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Οσπίνα.

ΜΠΡΕΣΙΑ: Γιόρονεν, Σαμπέλι, Ματεχού, Τσανσελόρ, Μαρτέλα, Μπισόλι, Τονάλι, Μπιάρνασον (65' Σκράαμπ), Ζιμράλ, Ντεσένα (85' Εντόι), Μπαλοτέλι

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Μακσίμοβιτς, Μάριο Ρούι, Ρουίθ, Ντέμε (86' Άλαν), Ελμάς (76' Ζιελίνσκι), Πολιτάνο, Μέρτενς (67' Μίλικ), Ινσίνιε