Αλύγιστη Τότεναμ, «πάτησε» τη Λούτον με 10 παίκτες

Ανέβηκε αήττητη στην κορυφή

Δεν σταματάει πουθενά η Τότεναμ του Ποστέκογλου! Τα «σπιρούνια» άλωσαν την έδρα της Λούτον με σκορ 1-0 και ανέβηκαν αήττητα στην κορυφή της Premier League, περιμένοντας τα υπόλοιπα παιχνίδια και συνεχίζοντας την ξέφρενη πορεία τους στη μετά-Κέιν εποχή.

Παρά το γεγονός ότι αντιμετώπιζε μία από τις πιο αδύναμες ομάδες της λίγκας, το ματς μόνο εύκολο δεν ήταν για την Τότεναμ έτσι όπως εξελίχθηκε. Και αυτό γιατί στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ιβ Μπισουμά με δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο!

Παρόλα αυτά, τα «σπιρούνια» δεν... μάσησαν, και μετά από έξυπνη εκτέλεση κόρνερ ο Μίκι Βαν Ντε Βεν έγινε κάτοχος της μπάλας και σκόραρε από κοντά το πρώτο του γκολ με την Τότεναμ, δίνοντάς της το προβάδισμα στο 52'.

Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να κάνουν διαχείριση, απειλήθηκαν σε μερικές περιπτώσεις, ωστόσο με σκληράδα και «τσαγανό» κράτησαν το υπέρ τους αποτέλεσμα και ανέβηκαν στην κορυφή, με 20 πόντους σε 8 αγώνες! Η Λούτον, από την άλλη, έμεινε στους 4 βαθμούς, ευρισκόμενη πολύ κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.