Ανάσα με το καλημέρα για Εσπανιόλ

Νίκη σε βάρος της Αλαβές

Επέστρεψε για να… μείνει η Εσπανιόλ. Με το καλημέρα στην επιστροφή της La Liga, οι Καταλανοί κέρδισαν την Αλαβές με 2-0 και βρίσκεται στο -3 από τη 17η, Θέλτα αλλά και με ματς παραπάνω.

Στο 19ο λεπτό η Αλαβές έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Πατσέκο βγήκε έξω από την περιοχή του κι έπιασε την μπάλα με τα χέρια και στο 29’ ο Ρομπέρτο, που τον αντικατέστησε, πραγματοποίησε μεγάλη διπλή επέμβαση σε διαδοχικά σουτ του Γου Λέι.

Ο Ισπανός κίπερ έσωσε ξανά την Αλαβές στο 40ο λεπτό, αποκρούοντας το κοντινό πλασέ του Καγιέρι και τελικά στο 45+4’ ο Εμπαρμπά σέντραρε και ο Εσπινόσα με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Και με την έναρξη του 2ου μέρους, στο 47ο λεπτό, ο Εμπαρμπά βρήκε με τη μία τον Γου Λέι που από κοντά πλάσαρε για το 2-0. Στο 89ο λεπτό η Εσπανιόλ άγγιξε το 3ο γκολ αλλά ο Νταρντέρ πλάσαρε άστοχα σχεδόν σε κενό τέρμα.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Όιερ, Εσπινόσα, Ντιντάκ, Καμπρέρα, Χάβι Λοπέθ, Νταβίντ Λόπεθ, Ρόκα Μελένδο (77’ Bάργκας), Γου Λέι (51’ Ραούλ ντε Τομάς), Καγιέρι (85’ Ιτουράσπε), Εμπαρμπά (51’ Νταρντέρ)

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Λαγουάρδια, Ναβάρο, Έλι (56’ Ριόχα), Ντουάρτε, Φέισα (56’ Πίνα), Αγιρεγαμπίρια, Έντγκαρ Μεντεθ (21’ Ρομπερτο), Βιδάλ, Καμαράσα (82’ Μπόρχα Σάινθ), Μπουρκ

Πηγή: aek365.org