Άνετη, ωραία και πενταδάτη Γιουνάιτεντ!

Mε κορυφαίο τον Μπρούνο Φερνάντες επικράτησε 3-0 της Γουότφορν

Αυτή, ναι, ήταν Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! Πραγματοποιώντας μια από τις λίγες φετινές γεμάτες εμφανίσεις της, η ομάδα του Σόλσκιερ, επικράτησε 3-0 της Γουότφορντ εντός έδρας και ανέβηκε στην πέμπτη θέση. Προσπερνώντας την Τότεναμ, που ηττήθηκε το Σάββατο από την Τσέλσι στο ντέρμπι, αλλά και τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, που έμεινε στο 1-1 με την Μπράιτον.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «κόκκινους διαβόλους» ήταν ο Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος είχε ένα γκολ με πέναλτι (το οποίο κέρδισε ο ίδιος) και μια ασίστ, ενώ έκανε συνολικά μια ολοκληρωμένη εμφάνιση. Μαρσιάλ (58’) και Γκρίνγουντ (75’) τα άλλα δύο γκολ στο «Ολντ Τράφορντ».

Πάντως, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα κι έχασαν ευκαιρία με Ντίνι (4’) και Ντουκούρε (13’), αλλά η Γιουνάιτεντ και ισορρόπησε στη συνέχεια και απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα. Είχε καλές στιγμές με τον Μπισάκα, αλλά η λύση δόθηκε μέσω του πρώην παίκτη της Σπόρτινγκ. Που κέρδισε πέναλτι από τον Φόστερ και το έκανε γκολ στο 42’, κάνοντας έξυπνη εκτέλεση.

Ο Μαρσιάλ με σκάψιμο έκανε το 2-0 στο 58ο λεπτό, ενώ ο Γκρίνγουντ με άπιαστο σουτ, έπειτα από πάσα του Φερνάντες «κλείδωσε» τη νίκη στο 75ο λεπτό.

Η Γουλβς νίκησε με 3-0 τη Νόριτς και ουσιαστικά έκανε τη μισή και παραπάνω δουλειά από το πρώτο μέρος. Ο Ζότα σκόραρε δις στο πρώτο μισάωρο, βάζοντας τέλος στην επιθετική ανομβρία (στα δύο προηγούμενα ματς πρωταθλήματος) των γηπεδούχων, που, πάντως, κράτησαν ανέπαφη την εστία τους για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι. Ο Χιμένες πέτυχε το τρίτο τέρμα στο 50’. Ήταν στον πάγκο, αλλά δεν αγωνίστηκε ο Ποντένσε.