Άντεξε στο σφυροκόπημα της Λίβερπουλ και… βλέπει τελικό η ψυχωμένη Άρσεναλ!

Απόδραση παρά το αριθμητικό μειονέκτημα από το 24'

Παλικαρίσια ισοπαλία για την Άρσεναλ στο «Άνφιλντ»!

Οι «κανονιέρηδες» έμειναν με 10 μόλις στο 24' λόγω της αποβολής του Τζάκα, αλλά άντεξαν στο σφυροκόπημα των «κόκκινων» στο «Άνφιλντ», πήραν το 0-0 και πάνε με… αέρα στη ρεβάνς για πρόκριση στον τελικό του Carabao Cup!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες των προϋποθέσεων. Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά, αλλά δεν μπορούσε να φτάσει ως το… τέλος τις προσπάθειές της, με την Άρσεναλ να ισορροπεί από το 20' και μετά, βγάζοντας ταχύτατες αντεπιθέσεις! Στο 24', όμως, άλλαξαν τα πάντα. Ο Ζότα βγήκε στην πλάτη της άμυνας, με τον Τζάκα να υψώνει το πόδι του και να τον γκρεμίζει, με αποτέλεσμα να αντικρίσει την κόκκινη κάρτα και να αφήσει την ομάδα του για 75 λεπτά με αριθμητικό μειονέκτημα.

Από εκεί και πέρα ήταν λογικό και επόμενο το ματς να γίνει μονόλογος. Η Λίβερπουλ έφτασε την κατοχή της μπάλας στο 80%, αλλά το 0-0 είχε… κολλήσει!

Είναι χαρακτηριστικό, δε, ότι στο δεύτερο ημίχρονο καμία ομάδα δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει τελική στο στόχο, με το πρώτο σουτ εντός εστίας να έρχεται στο 72ο λεπτό από την Άρσεναλ και το τετ-α-τετ του Σάκα! Η Λίβερπουλ, δηλαδή, όχι απλά δεν έβρισκε το γκολ της νίκης, αλλά κινδύνεψε και να χάσει, παρά το αριθμητικό της πλεονέκτημα!

Οι ευκαιρίες των Μιναμίνο και Γουίλιαμς στις καθυστερήσεις επίσης δεν βρήκαν στόχο και το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα στον πρώτο ημιτελικό του Carabao Cup μεταξύ των δύο ομάδων.