Άντεξε την πίεση και θα φουλάρει για πρόκριση η Ουκρανία

Θα τα δώσει όλα για την πρόκριση στους «16»

Μετά από ένα παιχνίδι που το κάθε ημίχρονο είχε διαφορετικό πρωταγωνιστή, η Ουκρανία κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη (2-1) κόντρα στη Βόρεια Μακεδονία και πλέον στο τελευταίο παιχνίδι απέναντι στην Αυστρία θα ψάξει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Από την άλλη, η ομάδα του Πάντεφ, το πάλεψε αλλά δεν μπόρεσε να αντέξει στην καθολική υπεροχή της ομάδας του Σεβτσένκο στο πρώτο ημίχρονο. Μπορεί να «ξύπνησε» στο δεύτερο μέρος και να είχε τον τερματοφύλακά της Ντιμιτριέφσκι σε εξαιρετική μέρα, όμως παρέμεινε τελευταία στον όμιλο χωρίς βαθμούς.

Στο μυαλό των κόουτς: Ο Αντρέι Σεβτσένκο ξεκίνησε με 3-4-1-2 τον Μπούστσαν στο τέρμα και τους Καραβάεφ, Ζαμπάρνι, Ματβιγένκο, Μικολένκο στην άμυνα από τα αριστερά προς τα δεξιά. Τριάδα στο κέντρο οι Μαλινόβσκι, Στεπανένκο, Ζιντσένκο, στην κορυφή ο Γιαρέμτσουκ, ενώ στα εξτρέμ οι Γιαρμόλενκο και Σαπαρένκο.

Από την άλλη πλευρά, ο Ιγκόρ Ανγκελόφσκι επέλεξε το 3-4-1-2, τον Ντιμιτριέφσκι στην εστία και τους Μούσλιου, Στ. Ριστόβσκι και Ντ. Βελκόβσκι στα στόπερ. Τετράδα μπροστά τους στον χώρο του άξονα με τους Νικόλοφ, Αλιόσκι, Αντέμι, Σπιρόφσκι, σαν δεκάρι ο Μπάρντι και προωθημένοι οι Έλμας και Πάντεφ.

Οι Ουκρανοί έδειξαν από νωρίς ότι είναι η πιο επικίνδυνη ομάδα του γηπέδου, με τον Γιαρμολένκο στο 7’ και τον Μαλινόφσκι στο 8’ να απειλούν με τα σουτ τους. Λίγα λεπτά αργότερα ο Γιάρεμτσουκ έφτασε ένα βήμα πριν το γκολ αλλά ο Ριστόβσκι τον έκοψε τελευταία στιγμή, ενώ ο Ελμάς πλάσαρε από κοντά αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει, στη μοναδική ευκαιρία της Βόρειας Μακεδονίας στο ματς.

Αφού λοιπόν ο Γιαρμολένκο βρέθηκε ένα βήμα πριν το γκολ στο 23’ και το 28’, στο 34’ εκμεταλλεύτηκε τον «ύπνο» της αντίπαλης άμυνας και σε σχεδόν κενή εστία έκανε το 1-0. Πριν καλά καλά προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Γιάρεμτσουκ έφυγε στην πλάτη της άμυνας ανενόχλητος και εύκολα πλάσαρε τον Ντιμιτριέφσκι για το 2-0! Το μόνο που κατάφερε η Βόρεια Μακεδονία ήταν να πετύχει ένα τέρμα με τρομερή ατομική ενέργεια του Πάντεφ, το οποίο σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους οι τυπικά φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και στο 57’ κατάφεραν να κερδίσουν πέναλτι με τον «δαιμόνιο» Πάντεφ. Ο Μπούστσαν μπορεί να έβγαλε την εκτέλεση του Αλιόσκι, όμως ο ίδιος παίκτης κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στην επαναφορά.

Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες έχασαν καλές ευκαιρίες με αρκετά σουτ, όμως οι δύο τερματοφύλακες ως πρωταγωνιστές της αναμέτρησης στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων. Στο 83’ οι Ουκρανοί κέρδισαν πέναλτι για χέρι, όμως ο Ντιμιτριέφσκι ήταν πάλι εξαιρετικός και είπε όχι. Όσο και αν πίεσε η Βόρεια Μακεδονία στο τέλος δεν πέτυχε το γκολ που έψαχνε και οι Ουκρανοί έφτασαν στη μεγάλη νίκη.