Απολαυστικό ματς στο Μεστάγια

Βαλένθια και Ατλέτικο αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2

Μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι με εντυπωσιακό ρυθμός Βαλένθια και Ατλέτικο αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 15' όταν ο Γιορέντε τσίμπησε προ του Ντομενέκ και έκανε το 0-1. Η Βαλένθια είχε καλή φάση στο 27' όταν ο Μάι Γκόμες έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε παράλληλα με την εστία. Στο 40' όμως οι "νυχτερίδες" πέτυχαν το 1-1. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γκόμες κατέβασε και έκοψε την μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή και ο Γκάμπρειλ Παουλίστα την έστειλε στα δίχτυα με το κεφάλι. Μόλις δύο λεπτά μετά ο Τόμας Παρτέι έκανε τρομερή κούρσα και με ευθύβολο σουτ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Ατλέτικο.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο δεύτερο μέρος και στο 59' ισοφάρισαν. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Κοντγκμπιά βρήκε την μπάλα με τις τάπες αλλά ήταν αρκετό για να κάνει το 2-2. OΠαρτέι στο 62'με πολύ δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Η Βαλένθια είχε τεράστια ευκαιρία στο 73' όταν μετά από τρομερή ενέργεια και χαμηλή σέντρα του Φεράν Τόρες, ο Γκαμεϊρό, από το ύψος του πέναλτι, πλάσαρε άουτ. Στο 81' ο Βρσάλικο σέντραρε και ο Μοράτε, από ιδανική θέση, δεν κατάφερε να νικήσει με το κεφάλι τον Ντομενέκ. Στην επαναφορά ο Παρτέι σούταρε άουτ. Δύο λεπτά μετά ο Φεράν έβγαλε νέα καλή μπαλιά αλλά το τελείωμα του Γκόμες ήταν απογοητευτικό. Ο Παρτέι δοκίμασε το πόδι του και στο 84' αλλά ήταν και πάλι άστοχος.

Στο 90' ο Γκαγιά έκανε ωραίο σουτ αλλά ο Όμπλακ είπε "όχι" ενώ στις καθυστερήσεις ο Παουλίστα βγήκε τραυματίας.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντομενέκ, Βας, Γκάμπριελ Παουλίστα (94'Ντιακαμπί), Μανγκαλά, Γκαγιά, Σολέρ (80'Τσερίσεφ), Παρέχο, Κοντογκμπιά, Φεράν, Γκέντες (59'Γκαμεϊρό), Μάξι Γκόμες.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ Μ.: Όμπλακ, Άριας (66'Μοράτα), Σάβιτς, Φελίπε, Λόντι (53'Βρσάλικο), Γιορέντε, Κόκε (76'Καρασκό), Παρτέι, Σαούλ, Βιτόλο, Κορέα.