Απόλυτη με ανατροπή η Λέστερ

Κέρδισε την Μπέρνλι με 4-2

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποιεί η Λέστερ, που παρότι βρέθηκε να χάνει από την Μπέρνλι, κέρδισε με 4-2 κι έκανε το 2Χ2.

Στο 10ο μόλις λεπτό, ο Γουντ κατέβασε όμορφα με το στήθος στην περιοχή και με σουτ έκανε το 0-1. Ωστόσο στο 20ο λεπτό ο Βάρντι βγήκε από δεξιά, γύρισε στον Καστάιν, εκείνος έστρωσε στον Μπαρνς που από το πέναλτι πλάσαρε για το 1-1. Στο 29ο λεπτό ο Σμάιχελ έσωσε μετά από σουτ του Μπρέιντι και στο 33’ ο Μπαρνς έκανε το σουτ από αριστερά μες τον Πόουπ να λέει όχι.

Στο 39ο λεπτό ο Πράε έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Μπάρντσλεϊ πρόλαβε τον Μπαρνς.

Στο 48ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Νταν πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε και στο 53’ ο Τίλεμανς έβγαλε μαγική κάθετη δεξιά στον Καστάιν, που σέντραρε με τη μία και η μπάλα βρήκε στον Πίτερς και κατέληξε στα δίχτυα της Μπέρνλι για το 2-1.

Στο 55’ ο Πόουπ έβγαλε σε κόρνερ μετά από σουτ του Μπαρνς και στο 59’ το σουτ του Γουντ πέρασε λίγο έξω όπως κι εκείνο του Πράε στο 60’.

Ωστόσο στο επόμενο λεπτό, ο Αγιόθε έκανε φοβερή προσπάθεια και γύρισμα από δεξιά και ο Τζάστιν από κοντά έγραψε το 3-1 με σουτ. Στο 68ο λεπτό το σουτ του Ροντρίγκες κόντραρε στον Εντιντί και πέρασε έξω και στο 73’ μετά από εκτέλεση φάουλ από αριστερά, ο Νταν με κεφαλιά μείωσε σε 3-2. Όμως στο 79’ ο Πράε με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 4-2 και στο 89’ ο Γουντ με πλασέ σημάδεψε το δοκάρι του Σμάιχελ.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Καστάιν, Τζάστιν, Σογιουντσού, Τίλεμανς, Πράε (83’ Ολμπράιτον), Μεντί, Εντιντί, Μπαρνς (90+1’ Μόργκαν), Αγιόθε (63’ Μάντισον), Βάρντι.

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Μπάρντσλεϊ, Λονγκ, Τέιλορ, Νταν, Γουέστγουντ, Μπρέιντι (40’ Πίτερς), Μπράουνχιλ, Ροντρίγκες (70’ Βίντρα), Γουντ, ΜακΝέιλ

Πηγή: aek365.org