Αυστραλιανό Όπεν: Τιμ-ώρησε τον Ναδάλ!

O Ντόμινικ Τιμ πέταξε εκτός του Αυστραλιανού Όπεν τον Ναδάλ

Ο Ντόμινικ Τιμ ήταν ο μεγάλος νικητής στην αναμέτρηση με τον Ράφα Νάδαλ, καθώς επικράτησε με 3-1 σετ (7-6[3], 7-6[4], 4-6, 7-6[6]) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Αυστραλιανού Όπεν όπου θα αντιμετωπίσει τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ.

Στο πρώτο σετ οι δύο τενίστες κρατούσαν το σερβίς τους, μέχρι το 8ο γκέιμ του σετ όπου ο Ισπανός έκανε το πρώτο μπρέικ του ματς και προηγήθηκε με 5-3. Ο Τιμ αντέδρασε άμεσα έκανε το 5-4 και έτσι το πρώτο σετ του ματς κρίθηκε στο τάι – μπρέικ, όπου ο Αυστριακός ήταν καλύτερος και επικράτησε με 7-3.

Ο Ντόμινικ Τιμ είχε βρει τον… τρόπο και συνέχισε στο ίδιο έργο. Δέχθηκε μπρέικ, αυτή τη φορά στο πέμπτο γκέιμ του σετ, έκανε μπρέικ – μπακ στο 8ο και στο τάι – μπρέικ ήταν και πάλι ανώτερος του αντιπάλου του, επικρατώντας με 7-4 και κάνοντας το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ οι δύο παίκτες κρατούσαν το σερβίς τους, μέχρι που ο «Matador» με το σκορ στο 5-4 έκανε μπρέικ, πήρε το σετ και επέστρεψε δυναμικά στη διεκδίκηση της νίκης.

Ωστόσο ο Τιμ ήθελε να «κλείσει» το ματς. Έκανε μπρέικ στο τρίτο γκέιμ του τέταρτου σετ και κρατούσε το σερβίς του. Έτσι φτάσαμε στο 5-4 με τον Τιμ να σερβίρει για τη νίκη. Στο κρίσιμο όμως σημείο ο «Μότσαρτ έκανε μερικά αβίαστα λάθη, έδωσε το γκέιμ στον Ναδάλ και φτάσαμε και πάλι στο τάι – μπρέικ. Εκεί μετά από αρκετές εναλλαγές, ο Ναδάλ έκανε το κρίσιμο λάθος στέλνοντας τη μπάλα στο φιλέ και έτσι μετά από 4 ώρες και 10 λεπτά ο Τιμ πανηγύρισε τη νίκη – πρόκριση στα ημιτελικά του Αυστραλιανού Όπεν.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ, ο οποίος νωρίτερα είχε επικρατήσει του Σταν Βαβρίνκα με 3-1 σετ (1-6, 6-3, 6-4, 6-2).