«Βάφει» κόκκινο τον τίτλο ο Σέλβεϊ

Η Νιούκαστλ «ψαλίδισε» τις ελπίδες της Σίτι για την κούπα

Η Σίτι άφησε οριστικά τον τίτλο στο Βορρά. Οι «πολίτες» κόλλησαν στο 2-2 μέσα στην έδρα της Νιούκαστλ, με τον πρώην άσο της Λίβερπουλ, Τζότζο Σέλβεϊ να ισοφαρίζει προς το τέλος και να στέλνει ουσιαστικά τον τίτλο προς την ομάδα του Κλοπ. Απίθανο το γκολ του Ντε Μπρόινε για το 1-2.

Στο 7ο λεπτό το σουτ Σεν Μαξιμέν δεν ανησύχησε τον Έντερσον ενώ στο 22’ μετά από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Στέρλινγκ που με πλασέ από το πέναλτι έκανε το 0-1. Ωστόσο στο 25’ ο Σεν Μαξιμέν άλλαξε όμορφα με τον Αλμιρόν και πλάσαρε από το ύψος της περιοχής για το 1-1.

Στο 33’ ο Ντουμπράβκα έσωσε μετά από σουτ το Στέρλινγκ ενώ στο 45+2’ ο κίπερ της Νιούκαστλ είπε όχι και σε σουτ του Ντε Μπρόινε.

Η Σίτι δυσκολεύτηκε άρα πολύ να δημιουργήσει ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτό της επανάληψης και στο 67’ ο Ντε Μπρόινε απείλησε με μακρινό σου το οποίο έδιωξε ο Ντουμπράβκα. Στο 72’ το σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα από το πέναλτι, δε βρήκε στόχο και στο 82’ μετά από διώξιμο της άμυνας της Νιούκαστλ, ο Ντε Μπρόινε κατέβασε έξω από την περιοχή και με τρομερό σουτ έκανε το 1-2.

Ωστόσο στο 88’ ο Ατσού εκτέλεσε με πάσα ένα φάουλ από δεξιά και ο Σέλβεϊ με πλασέ έξω από την περιοχή έκανε το 2-2. Στοπ 90+2’ η Σίτι έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά ο Ντουμπράβκα είπε όχι σε πλασέ του Στέρλινγκ εξ επαφής.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Κλαρκ, Φερνάντες, Αλμιρόν, Χέιντεν, Βίλεμς, Σέλβεϊ, Μανκίγιο, Ζοέλιντον (69’ Γκέιλ), Σεν Μαξιμέν (80’ Ατσού)

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Μεντί, Στόουνς, Γουόκερ, Φερναντίνιο, Νταβίντ Σίλβα (70’ Φόντεν), Γκιντογκάν, Μαχρέζ (69’ Μπερνάρντο Σίλβα), Ντε Μπρόινε, Στέρλινγκ, Ζέσους (84’ Ρόδρι)