«Δάγκωσαν» τους Γερμανούς… οι Γάλλοι!

Το αυτογκόλ του Χούμελς έκρινε την αναμέτρηση

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο Euro οι «τρικολόρ», που κέρδισαν στο Μόναχο τη Γερμανία με 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε από τον Χούμελς (21’), ο οποίος άθελα του έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Πέρα από το αγωνιστικό μέρος, ακόμη κάτι που ξεχώρισε από την εν λόγω αναμέτρηση και που αναμένεται να προκαλέσει ακόμη μεγαλύτερη συζήτηση τις επόμενες ημέρες, είναι το ότι ο Ρούντιγκερ δάγκωσε τον Πογκμπά στη πλάτη, κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου!

Θυμίζουμε ότι στο άλλο ματς του ομίλου, η Πορτογαλία κέρδισε την Ουγγαρία με 3-0 και ως εκ τούτου, οι Γάλλοι έπιασαν την ομάδα του Σάντος στη κορυφή του ομίλου.

Καλύτερη ήταν η Γαλλία στο πρώτο μέρος, αφού παρά το γεγονός ότι οι Γερανοί υπερείχαν στη κατοχή της μπάλας, οι «τρικολόρ» ήταν πιο δραστήριοι και σαφώς πιο επικίνδυνοι επιθετικά.

Το συγκρότημα του Ντιντιέρ Ντεσάμπ επέλεξε παιχνίδι αντεπιθέσεων και εκ του αποτελέσματος του βγήκε, αφού από μια τέτοια προήλθε και το μοναδικό γκολ του πρώτου μέρους.

Συγκεκριμένα, στο 20’ ο Πογμπά βρήκε υποδειγματικά τον Ερναντές, ο οποίος έκανε τη σέντρα στη περιοχή, με τον Χούμελς άθελα του να στέλνει τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 16’ ο Πογμπά με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Νόιερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Εμπαπέ με φαλτσαριστό σουτ εντός περιοχής, ανάγκασε τον Γερμανό κίπερ στη πρώτη απόκρουση του αγώνα.

Οι Γερανοί έψαξαν την ισοφάριση, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να σημειώσουν μια άστοχη εκτέλεση φάουλ του Κρος από καλό σημείο στο 25’, αλλά και ένα άστοχο σουτ του Γκιντογκάν από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής στο 38’.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό στην επανάληψη, όσον αφορά τη τακτική που ακολούθησαν οι δύο προπονητές, αφού οι Γερμανοί κρατούσανε περισσότερο μπάλα, ενώ οι Γάλλοι συνέχισαν να ψάχνουν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις.

Μάλιστα, οι «τρικολόρ» έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 52’ για να πάρουν αέρα δύο τερμάτων, αφού ο Ραμπιό με σουτ εντός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Νόιερ.

Οι Γερμανοί απάντησαν άμεσα στις καλές στιγμές, καθώς δύο λεπτά αργότερα, ο Γκνάμπρι με σουτ στη κίνηση εντός περιοχής, έστειλε τη μπάλα μόλις πάνω από τα αντίπαλα δοκάρια.

Τα «πάντσερ» συνέχισαν να πιέζουν αλλά χωρίς αποτέλεσμα και χωρίς ουσία, αφού μετά τη χαμένη ευκαιρία του Γκνάμπρι, δεν σημειώθηκε τίποτε άλλο αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες.

Εξαίρεση αποτελεί το ακυρωθέν γκολ του Μπενζεμά στο 85’, καθώς στο ξεκίνημα της φάσης ο Εμπαπέ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Γαλλία: Λιορίς, Παβάρ, Βαράνε, Κιμπεμπέ, Ερναντέζ, Ραμπιό (94' Ντεμπελέ), Καντέ, Πογκμπά, Γκριζμάν, Μπενζεμά (89' Τολισό), Εμπαπέ.

Γερμανία: Νόιερ, Γκίντερ (87' Τσαν), Χούμελς, Ρίντιγκερ, Γκιντογκάν, Κρόος, Κίμιχ, Γκόζενς (87' Φόλαντ), Χάβερτς (73' Σανέ), Γκνάμπρι (73' Βέρνερ), Μίλερ.

Σκόρερ: 21' Χούμελς (αυτ.) / -

Κίτρινες: - / 7' Κίμιχ.

Διαιτητής: Carlos del Cerro.