Διέλυσε τη Λειψία, Κυπελλούχος Γερμανίας η Ντόρτμουντ!

Έριξε τεσσάρα και πήρε το τρόπαιο η Μπορούσια

Επιστροφή στους τίτλους για την Μπορούσια Ντόρτμουντ που για πέμπτη φορά στην ιστορία και πρώτη μετά το 2017 κατέκτησε το Κύπελλο Γερμανίας, επικρατώντας 4-1 της Λειψίας του Γιούλιαν Νάιγκελσμαν.

Οι Βεστφαλοί ήταν ασταμάτητοι στο πρώτο ημίχρονο και προηγούμενοι 3-0 στο πρώτο 45λεπτο έθεσαν τις βάσεις για την κατάκτηση του τροπαίου το οποίο και στο τέλος σήκωσαν στο άδειο, ελέω κορωνοϊού «Ολύμπιασταντιον» του Βερολίνου.

Τα γκολ της Ντόρτμουντ πέτυχαν οι Σάντσο και Χάαλαντ, που στην επιστροφή του χρειάστηκε μόλις 28 λεπτά για να ανοίξει λογαριασμό και πάλι, ενώ με το τέρμα του στο φινάλε έφτασε τα 39 στα 39 ματς σε όλες τις διοργανώσεις. Μείωσε στο 75’ με φοβερό σουτ ο Όλμο για τη Λειψία, αλλά το τέρμα του δεν ήταν αρκετό για να βάλει την ομάδα του εκ νέου στο κόλπο.

Το ξεκίνημα ήταν ονειρικό για τους Βεστφαλούς, αφού μόλις στην πρώτη τελική που έβγαλαν κατάφεραν να προηγηθούν. Στο 5ο λεπτό ο Χάλαντα έσπρωξε μπροστά στην ομάδα του, άφησε στον Νταχούντ που βρήκε τον Σάντσο στην περιοχή με τον Άγγλο να φέρνει την μπάλα στο δεξί εκτελώντας υπέροχο τον Γκουλάσι για το 1-0.

Η ομάδα του Νάιγκελσμαν προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, αφού αιφνιδιάστηκε από το γκολ που δέχθηκε νωρίς, το κατάφερε εν μέρει κυρίως με εκφραστές τους Όλμο και Σάμπιτσερ, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στο πρώτο ημίωρο σε κάποια μεγάλη φάση στην εστία του Μπίρκι.

Παρά το γεγονός ότι η Λειψία είχε κατοχή, η Ντόρτμουντ ήταν αυτή που πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στη δεύτερη μόλις φάση που έβγαλε στο πρώτο μέρος. Στο 28’ ο Χάαλαντ βρέθηκε μετά από ωραία μπαλιά του Ρόις με την μπάλα έξω από την περιοχή, με φοβερό διασκελισμό έκανε την μπούκα, άδειασε τον Ουπαμεκανό χρησιμοποιώντας και το κορμί του και αφού έφερε την μπάλα στο αριστερό νίκησε με όμορφο πλασέ τον Γκουλάσι για το 2-0.

Το απίστευτο πρώτο ημίχρονο των Βεστφαλών σφραγίστηκε και με τρίτο γκολ στο 45ο λεπτό, όταν ο Ρόις έφυγε με ταχύτητα στην κόντρα για να στρώσει στον επερχόμενο Σάντσο που άδειασε τον Γκουλάσι και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έγραψε το 3-0, σφραγίζοντας επί της ουσίας από νωρίς τη νίκη και την κατάκτηση του τροπαίου για την ομάδα του.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η ομάδα του Νάιγκελσμαν μπήκε δυνατά και είχε δοκάρι στο 47’ με τον Ενκουκού που μόλις είχε περάσει στο ματς, ενώ ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Όλμο να απειλήσει, αλλά ο Μπίρκι ήταν εκεί και έσωσε για την ομάδα του.

Η Λειψία μπορεί να πίεζε για να μπει στο ματς, αλλά πιο κοντά σε ακόμα ένα τέρμα έφτασε η Ντόρτμουντ στο 66’ με τον Ρόις να βγάζει μόνο του τον Αζάρ που έκανε προβολή προ κενής εστίας, αλλά η μπάλα έφυγε εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Γκουλάσι.

Ωστόσο η ομάδα του Νάιγκελσμαν κατάφερε μετά από αρκετές προσπάθειες να μειώσει σε 3-1 με τον Όλμο να πιάνει εκπληκτικό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, εκτελώντας τον ανήμπορο να αντιδράσει Μπίρκι. Αν και η Λειψία ανέβηκε να ψάξει και δεύτερο τέρμα δεν κατάφερε να μπει στο ματς για τα καλά, με τον Χάαλαντ στο 88’ να χτυπάει και πάλι για το τελικό 4-1 που χάρισε το πέμπτο Κύπελλο στην ιστορία των Βεστφαλών.