Διέλυσε τη Μπέρνλι η Σιτι

Ολοκληρώθηκε η 30η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ

Με το πόδι στο… γκάζι επέστρεψε μετά τη διακοπή λόγω της πανδημίας η Μάντσεστερ Σίτι. Λίγες μέρες μετά την τριάρα επί της Άρσεναλ (3-0) στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 28ης αγωνιστικής της Premier League, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα διέλυσε με σκορ 5-0 τη Μπέρνλι, στην αυλαία της 30ης αγωνιστικής, με τη διαφορά από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ να βρίσκεται στους 20 βαθμούς.

Αυτό σημαίνει ότι αν την επόμενη αγωνιστική, οι «κόκκινοι» πάρουν τη νίκη στο ματς με την Κρίσταλ Πάλας και οι «πολίτες» δεν νικήσουν την Τσέλσι, κατακτούν και μαθηματικά το πρώτο τους πρωτάθλημα μετά από 30 ολόκληρα χρόνια!

Το ματς:

Η Μάντσεστερ Σίτι, που αγωνίστηκε με οχτώ αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι με την Άρσεναλ, ξεκίνησε το ματς, έχοντας κατοχή της μπάλας, αλλά χωρίς να μπορεί να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Στην πρώτη καλή στιγμή, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Φόντεν στο 22’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπερνάντο Σίλβα.

Δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα διπλασίασε τα τέρματά της με προσωπική ενέργεια του Μαχρέζ (43’), ενώ στις καθυστερήσεις ο ίδιος έδωσε τέλος στη… σεμνή τελετή με πέναλτι που κέρδισε ο Αγουέρο και καταλογίστηκε με τη βοήθεια του Video Assistant Referee. Σε αυτή τη φάση, ο Αργεντινός επιθετικός τραυματίστηκε στο αριστερό πόδι και έγινε αλλαγή.

Το… πάρτι των «πολιτών» συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 51’, ο Φόντεν έγινε δημιουργός και ο Σίλβα εκτελεστής για το 4-0, ενώ στο 63’ και πάλι ο Φόντεν με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, «έγραψε» το 5-0. Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης ήταν και η επανεμφάνιση του Λερόι Σανέ για πρώτη φορά μετά τον σοβαρό τραυματισμό που υπέστη τον περασμένο Αύγουστο!