Έκανε του… κεφαλιού της και πήρε «διπλό» η Λεβερκούζεν

Στο -1 από την 4η θέση

Βίοι αντίθετοι για Βέρντερ Βρέμης και Μπάγερ Λεβερκούζεν, μετά το 1-4 στο σημερινό ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 26ης αγωνιστικής στη Bundesliga.

Αποτέλεσμα με το οποίοι οι νικητές παρέμεναν πέμπτοι, απέχοντας ένα βαθμό από την τέταρτη Λειψία και δύο από την τρίτη Γκλάντμπαχ, την ώρα που οι ηττημένοι παρέμειναν προτελευταίοι μετά το όγδοο σερί ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα!

Στο πρώτο ημίχρονο, όλα συνέβησαν μέσα σε ένα πεντάλεπτο. Οι «ασπιρίνες» προηγήθηκαν πριν το ημίωρο χάρη στο σόλο του Ντιαμπί και από δεξιά την κεφαλιά του Χάβερτς, για να έρθει η απάντηση των «πράσινων» με το «τακουνάκι» του Γκεμπρεσελασιέ, δύο λεπτά μετά. Ωστόσο, μια ακόμα κεφαλιά του Χάβερτς, από εκτέλεση φάουλ του Ντεμιρμπάι, σήμανε το 1-2 για τη Λεβερκούζεν, στο 33’…

Στην επανάληψη, ήταν η Βέρντερ αυτή που έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ, με τον Βιρτς -ο οποίος έκανε ντεμπούτο κι έγινε ο νεότερος σε ηλικία στα 17 του- ωστόσο να παίρνει τη… μπουκιά από το στόμα του Έγκεσταϊν, με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού.

Και, σαν να μην έφτανε αυτό, η Μπάγερ κατάφερε να σκοράρει αυτή, στην αμέσως επόμενη φάση του ματς, με μια ακόμα κεφαλιά, αυτή την φορά του Βάιζερ, από νέα ασίστ του Ντιαμπί!

Το παιχνίδι «άνοιξε» από εκεί μετά, με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν και τέταρτο τέρμα, αυτή την φορά με… σκαφτό πλασέ του Ντεμιρμπάι, από θέση μέσα δεξιά, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Λεβερκούζεν και «σφράγισε» το «διπλό» στο 74ο λεπτό.