Ένας Μέσι δεν φέρνει την... άνοιξη

Η Μπαρτσελόνα κόλλησε στο 1-1 με την Κάντιθ

Τι είχες Μπαρτσελόνα, τι είχα... πάντα! Για ακόμη μια φορά, οι Καταλανοί εμφάνισαν τις ίδιες παθογένειες, δεν καθάρισαν όταν έπρεπε το ματς και είδαν την Κάντιθ να «κλέβει» τον βαθμό στο φινάλε!

Κάπως έτσι, οι «μπλαουγκράνα» έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης και την πρωτοπόρο Ατλέτικο, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο και για ακόμη μια φορά τα περίμεναν όλα από τον Λιονέλ Μέσι!

Στο 16ο λεπτό το πρώτο καλό σουτ στο ματς, με τον Άλμπα να δοκιμάζει από μακριά το πόδι του και να αστοχεί για λίγο, ενώ στο 18’ ο Μέσι κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας της Κάδιθ και πλάσαρε αλλά ο Φάλι τον «παρενόχλησε» όσο έπρεπε και αστόχησε.

Στο 21ο λεπτό ο Γκριεζμάν αστόχησε απελπιστικά από ιδανικό σημείο μέσα στην περιοχή της Κάδιθ ενώ στο 30’ ο Λεντέσμα έσωσε μετά από σουτ του Μέσι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Καρκελέν έκανε χαζό πέναλτι στον Πέδρι και o Μέσι άνοιξε το σκορ από τα 11 μέτρα.

Σχεδόν με τη σέντρα, ο Σάλβι σέντραρε από δεξιά αλλά ο Σομπρίνο δεν μπόρεσε να σκοράρει με το… γόνατο από κοντά ενώ στο 39’ ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Ντε Γιονγκ για οφσάιντ.

Μάλιστα στο 44’ ο Ντε Γιονγκ έκανε το σουτ, ο Γκριεζμάν χωρίς κανένα λόγο έβαλε το πόδι του κι έστειλε την μπάλα πάνω στον Λεντέσμα και στη συνέχεια ο Μέσι σκόραρε αλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο 48ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ της Κάδιθ, η άμυνα της Μπαρτσελόνα δεν απομάκρυνε σωστά και ο Φάλι έπιασε το σουτ αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ μόλις έξω πέρασε και το σουτ του Ντεμπελέ στο 55’.

Στο 59’ ο Μέσι κατέβασε στην περιοχή και προσπάθησε να βρει τον Γκριεζμάν αλλά ο Λεντέσμα πρόλαβε σωτήρια, ενώ στο 66’ π Ντεμπελέ έκανε όμορφη ενέργεια από δεξιά αλλά πλάσαρε άστοχα. Στο 79’ το σουτ του Μέσι έξω από την περιοχή πέρασε μόλις άουτ, όπως και το πλασέ του Ρίκι Πουτς στο 85’.

Και στο 88’ ο Λενγκλέ έκανε χαζό πέναλτι στον Σομπρίνο και ο Άλεξ Φερνάντεθ το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Άλμπα, Λενγκλέ, Ντεστ (80’ Μινγκέθα), Μπούσκετς (65’ Μπρέθγουεϊτ), Ντε Γιονγκ, Μέσι, Γκριεζμάν (65’ Πιάνιτς), Πέδρι (73’ Τρινκάο), Ντεμπελέ (80’ Πουτς)

ΚΑΔΙΘ: Λεντέσμα, Λόπεθ, Καρκελέν, Φάλι, Εσπίνο, Γαρίδο (58’ Χοσέ Μάρι), Σάλβι (62’ Αλέχο), Νεγρέδο (59’ Λοσάνο), Χάιρο Ιθκιέρδο (58’ Άλεξ Φερνάντεθ), Περέα (76’ Γιόνσον), Σομπρίνο