Επέλαση της Χέρτα και… καρέ του «διπλού» στη Bundesliga!

Πρώτη εκτός έδρας νίκη των «πρωτευουσιάνων» στο γερμανικό Βορρά μετά από 14 χρόνια!

Σε… μονόλογο μετέτρεψε η Χέρτα Βερολίνου την αναμέτρηση με τη Βέρντερ Βρέμης, όπως μαρτυράει και το τελικό 1-4, που σήμανε την πρώτη εκτός έδρας νίκη των «πρωτευουσιάνων» στο γερμανικό Βορρά μετά από 14 χρόνια!

Η Χέρτα «επέστρεψε» μετά τον πρόωρο αποκλεισμό της στο γερμανικό κύπελλο, προηγήθηκε με τρία γκολ διαφορά και πήρε δίκαια τη νίκη στο πρώτο ματς της Bundesliga, με τους «πρωτευουσιάνους» να βάζουν τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο απέναντι στους «πράσινους» οι οποίοι παρουσιάστηκαν απρόσεκτοι και το… πλήρωσαν.

Η Χόφενχαϊμ επικράτησε εκτός έδρας της Κολωνίας με 3-2, μετά από ένα επεισοδιακό ματς, στο ντεμπούτο του Ζεμπάστιαν Χένες στον πάγκο της. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους, που προηγήθηκαν τρεις φορές, ήταν ο Κράμαριτς, που έκανε χατ-τρικ, με τους «τράγους» να επιστρέφουν στην… σκληρή πραγματικότητα της πρώτης κατηγορίας με το αριστερό!

Η Άουγκσμπουργκ κέρδισε την Ουνιόν στο Βερολίνο με 3-1, εκμεταλλευόμενη στο έπακρο τις ευκαιρίες που «έφτιαξε», μετουσιώνοντας σε γκολ τις τρεις από τις τέσσερις συνολικά, αναγκάζοντας τους 4.000 φίλους των γηπεδούχων να φύγουν απογοητευμένοι από το γήπεδο!

Τέλος στο αρνητικό σερί της μέσα στην Στουτγκάρδη, που κρατούσε από το 2012, έδωσε η Φράιμπουργκ, μετά τη νίκη της με 3-2 επί της ομώνυμης ομάδας, στην πρεμιέρα της Bundesliga. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων, για να έρθει μεν η αντίδραση από πλευράς Σουηβών, αλλά.. αργά, παρότι βάσει εμφάνισης στην επανάληψη ίσως άξιζαν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας…