Επιτέλους νίκη και... τροχιά τετράδας για Λίβερπουλ

Έκανε το καθήκον της με τη Σέφιλντ

Μετά από τέσσερις σερί ήττες, η Λίβερπουλ έκανε το «καθήκον» της απέναντι στην ουραγό Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και με το 2-0 στο «Μπράμαλ Λέιν» παρέμεινε σε τροχιά 4άδας.

Για ένα ημίχρονο η Λίβερπουλ έκανε τους οπαδούς της να αναρωτιούνται αν έχει ακόμη ένα… χαστούκι το μενού! Το πάθημα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, άλλωστε, πριν από λίγο καιρό, δεν έχει ξεχαστεί.

Στο δεύτερο 45λεπτο, ωστόσο, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ξόρκισε τα φαντάσματα και με δύο γκολ νίκησε 2-0 στο «Μπράμαλ Λέιν» την ουραγό Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, για την πρώτη της νίκη μετά από τέσσερις σερί ήττες στην Premier League!

Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ το πάλεψε για ένα ημίχρονο και κάτι, αλλά στο 48ο λεπτό ο Κέρτις Τζόουνς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με κοντινό σουτ και από εκεί και πέρα όλα έγιναν πιο εύκολα για τη Λίβερπουλ.

Στο 64', δε, μετά από σλάλομ ανάμεσα στους αμυντικούς, ο Φιρμίνο σούταρε, η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο και «κρέμασε» τον τερματοφύλακα.

Αυτό το γκολ, μάλιστα, για το τελικό 2-0, ήταν το Νο. 7000 για τη Λίβερπουλ στην πρώτη κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου και είναι, πλέον, δεύτερη στη σχετική λίστα μετά τη συμπολίτισσά της Έβερτον, που έχει 7108!