Εξάσφαιρη Ίντερ

Διέσυρε την Μπρέσια

Μια σαρωτική Ίντερ, που πέτυχε από τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο, διέσυρε με σκορ 6-0 την ουραγό Μπρέσια, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Serie A. Οι «νερατζούρι» διατηρήθηκαν στην 3η θέση, φτάνοντας τους 64 βαθμούς, ενώ οι ηττημένοι, που δεν έχουν γευτεί τη χαρά της νίκης μέσα στο 2020, δείχνουν ότι μόνο με ένα θαύμα θα καταφέρουν να παραμείνουν στην κατηγορία.

Η Ίντερ φρόντισε με το… καλημέρα να γίνει αφεντικό του ματς, καθώς προηγήθηκε στο σκορ με τον Γιανγκ στο 5’. Δεκαπέντε λεπτά αργότερα, τα πράγματα απλοποιήθηκαν ακόμη περισσότερο, όταν ο Σάντσες με εκτέλεση πέναλτι, που κέρδισε ο Μόουζες, διπλασίασε τα τέρματα των «νερατζούρι». Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Ντ’Αμπρόσιο «έγραψε» το 3-0.

Ίδια ήταν η εικόνα και στην επανάληψη, με τον Γκαλιαρντίνι στο 52’ να προσθέτει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερς. Οι «νερατζούρι» χαλάρωσαν στο επόμενο ημίωρο, αλλά στο φινάλε ήρθαν τα τέρματα από τους Έρικσεν στο 83’ και Καντρέβα στο 88’ για να διαμορφωθεί το τελικό 6-0.

Στο άλλο παιχνίδι, Μπολόνια και Κάλιαρι ήρθαν ισόπαλες 1-1. Οι «ροσομπλού» προηγήθηκαν στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου με τον Μπάροου και η ομάδα της Σαρδηνίας ισοφάρισε στο 48’ με τον Σιμεόνε. Το αποτέλεσμα δεν βόλεψε καμία από τις δύο ομάδες, αφού έχασαν έδαφος στην προσπάθεια για κατάληψη της 7ης θέσης, η οποία μπορεί υπό προϋποθέσεις, να δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο.