Εύκολα η Σίτι, «διπλό» ελπίδας για Τότεναμ!

«Γκέλα» για την Γουλβς στην έδρα της Μπέρνλι

Με δύο σουτ στο στόχο η Σίτι... καθάρισε την Μπόρνμουθ (2-1). Η Τότεναμ με σόου του Κέιν έφυγε με το διπλό από το Νιουκάστλ (1-3), ενώ η Μπέρνλι εκανέ «κηδεία» στο 95' στη Γουλβς (1-1).

Η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχθηκε την Μπόρνμουθ και μόλις στο 6ο λεπτό ο αρχηγός Νταβίντ Σίλβα, με φαουλάρα άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και ο Γκάμπριελ Ζεσούς έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους «πολίτες» πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Μπόρνμουθ είχε ακυρωθέςν γκολ στο 59' αφού η μύτη του παπουτσιού του Κινγκ ήταν σε μη καλυπτόμενη θέση, με τα «κεράσια» το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 88ο λεπτό στο τελικό 2-1. Έτσι η Μπόρνμουθ έπεσε στη ζώνη του υποβιβασμού.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, Γουλβς, τα βρήκε δύσκολα στο «Turf Moor». Ο Χιμένες έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Εσπίριτο Σάντος στο 76ο λεπτό, ωστόσο η σκληροτράχηλη Μπέρνλι, με πέναλτι στο τελευταίο λεπτό (Γουντς 96') πήρε το βαθμό και άφησε τους «λύκους στο -3 από την 4η Λέστερ.

H Τότεναμ με τον Χάρι Κέιν πρωταγωνιστή έφυγε με το... διπλό από το «St. James Park» και συνεχίζει να κάνει όνειρα για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ο Σον άνοιξε το σκορ στο 27' ωστόσο ο Ρίτσι με οβίδα ισοφάρισε στην αρχή του δεύτερου μέρους (56'). Η... χαρά για τους γηπεδούχους δεν κράτησε με τον Χάρι Κέιν τέσσερα λεπτά μετά να πετυχαίνει το 200 του γκολ με το κλαμπ του Λονδίνου, πριν σφραγίσει στο 90ο λεπτό το τρίποντο για τους φιλοξενούμενους.