Φουριόζα και στην Πρέμιερ η Άρσεναλ

Πέρασε με τριάρα από την έδρα της Φούλαμ

Από εκεί που τελείωσε την περασμένη σεζόν, ξεκίνησε τη νέα, η Άρσεναλ. Οι «κανονιέρηδες» κατέκτησαν Κύπελλο και Σούπερ Καπ πριν από μερικές εβδομάδες και πραγματοποίησαν και φανταστική πρεμιέρα στην Premier League. Η ομάδα του Αρτέτα κέρδισε με 3-0 τη Φούλαμ στο ματς που άνοιξε την αυλαία της φετινής Premier League και κατά διαστήματα έπαιξαν πανέμορφο ποδόσφαιρο κόντρα στους συμπολίτες τους. Τρεις ασίστ από τον νεοαποκτηθέντα, Γουίλιαν!

Στο 2ο μόλις λεπτό ο Μαγκαλιάες έκανε τραγικό λάθος αλλά ο Λένο πρόλαβε σωτήρια τον Καμαρά, ενώ στο 8’ ο Οντόι έκανε το ανέβασμα από δεξιά και σούταρε έξω από την περιοχή αλλά ο Λένο μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Και στο 9ο λεπτό ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Τζάκα έπιασε άσχημο σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Γουίλιαν, στρώθηκε στον Λακαζέτ κι εκείνος εξ επαφής πλάσαρε για το 0-1.

Στο 10ο λεπτό το μονοκό9μματο σουτ του Κεμπανό από δεξιά, κόντραρε σε σώμα αμυντικού των «κανονιέρηδων» και στο 21’ αρχικά το πλασέ του Ελνενί κόντραρε σε σώματα και στη συνέχεια ο Τζάκα σούταρε εντελώς άστοχα.

Μάλιστα στο 27ο λεπτό η πανέμορφη εκτέλεση φάουλ του Γουίλιαν, σταμάτησε στη ρίζα του δεξιού δοκαριού του Ροντάκ, οποίος στο 38’ μπλόκαρε δύσκολα το σουτ του Ομπαμεγιάνγκ από αριστερά.

Και στο 49ο λεπτό ο Γουίλιαν εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μαγκαλιάες με κεφαλιά έγραψε το 0-2.

Στο 56ο λεπτό ο Καμαρά έκανε το διαγώνιο σουτ από δεξιά με την μπάλα να περνά μόλις έξω, αλλά στην κόντρα, ο Γουίλιαν άνοιξε αριστερά στον Ομπαμεγιάνγκ που με φοβερό σουτ έκανε το 0-3.

Στο 71’ ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Λακαζέτ πλάσαρε εξ επαφής αλλά ο Ροντάκ έσωσε ενώ στο 78’ ο Ομπαμεγιάνγκ πλάσαρε από δεξιά με τον Έκτορ να σώζει στη γραμμή.

ΦΟΥΛΑΜ: Ροντάκ, Οντόι, Ριμ, Έκτορ, Μπράιαν, Κέρνεϊ, Ριντ, Κεμπανό (63’ Ανγκισά), Ονομά (75’ Ριντ), Καβαλέιρο, Καμαρά (63’ Μίτροβιτς)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Μπεγερίν, Χόλντινγκ, Μαγκαλιάες, Τζάκα (79’ Θεμπάγιος), Τίρνεϊ, Μέιτλαντ Νάιλς, Ελνενί, Γουίλιαν (76’ Πεπέ), Λακαζέτ (87’ Ενκετιά), Ομπαμεγιάνγκ

Πηγή: aek365.org