Γουλβς-Μαν. Γιουνάϊτεντ 1-1: Ένα ημίχρονο δεν αρκεί(vid)

Δεν κατάφερε να ανέβει στην κορυφή

Η πρώτη εκτός έδρας αναμέτρηση έφερε και τις πρώτες απώλειες για τη Μαν. Γιουνάϊτεντ, καθώς έμεινε στο 1-1 με τη Γουλβς. Πολύ καλή στο πρώτο μέρος η ομάδα του Σόλσκιερ, προηγήθηκε με Μαρσιάλ αλλά στο Β΄ έπεσε και το πλήρωσε. Έχασε πέναλτι ο Πογκμπά, ο Νέβες ισοφάρισε.

Μια πολύ καλή Γιουνάϊτεντ έκανε την εμφάνισή της στο πρώτο μέρος, έπαιξε καλύτερα από τη Γουλβς και προηγήθηκε στο σκορ με τον Μαρσιάλ. Φάση που ήρθε από ομαδική προσπάθεια στο 27΄και τον Ράσφορντ να τροφοδοτεί το Γάλλο ο οποίος έκανε εξαιρετικό τελείωμα.H Γουλβς δεν απείλησε παρά ελάχιστα.

Στην επανάληψη όμως, με την είσοδο και του Ανταμά Τραορέ, το σκηνικό άλλαξε και στο 54’ είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Χιμένες και ένα λεπτό μετά ισοφάρισαν. Με μια γκολάρα για την ακρίβεια σε σουτ του Ρούμπεν Νέβες με σουτ από μακριά που όμως παραλίγο να μην μετρήσει λόγω VAR και πιθανού οφσάιντ. Στιγμή που προκάλεσε μεγάλο εκνευρισμό στην εξέδρα, τελικά για το τίποτα αφού κατακυρώθηκε.

Η ροή του αγώνα άλλαξε και κινδύνεψαν και με δεύτερο γκολ οι «Κόκκινοι Διάβολοι», όμως σε μια ανύποπτη φάση στο 67’ ο Πογκμπά κέρδισε πέναλτι από τον Κόατι και αποφάσισε να το πάρει πάνω του και να εκτελέσει με το Ράσφορντ να τον αφήνει. Απόφαση που αποδείχθηκε εκ του αποτελέσματος λανθασμένη αφού ο Γάλλος είδε την εκτέλεσή του να αποκρούεται από τον Ρουί Πατρίτσιο.

Ακολούθησαν αλλαγές εκατέρωθεν για να βρουν τη στιγμή της νίκης αλλά ποτέ δεν ήρθε η μεγάλη στιγμή για κάποια από τις δυο.