Η Γιουβέντους έκανε την ανατροπή της χρονιάς και… τέζαρε τη Ρόμα!

Mυθική ανατροπή σε 7'!

Τι κι αν έχουμε 9 Ιανουαρίου; Το Ρόμα-Γιουβέντους μπορούμε να πούμε πως θα είναι πιθανότατα το ματς της χρονιάς! Οι «τζαλορόσι» ήταν εξαιρετικοί για μία ώρα, προηγήθηκαν με 3-1 αλλά η Γηραιά Κυρία έβγαλε τρομερά ψυχικά αποθέματα και έκανε ΜΥΘΙΚΗ ανατροπή με τρία γκολ σε επτά λεπτά, για να επικρατήσει τελικά 4-3.

Με δέκα παίκτες τελείωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι, με τον Ντε Λιχτ να κάνει χέρι, να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη και να υποπίπτει σε πέναλτι το οποίο έβγαλε ο Σέζνι στο 81’, με τον Πελεγκρίνι να κάνει κάκιστη εκτέλεση!

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο μέρος, με την Ρόμα ωστόσο να μπαίνει πιο δυνατά και να κάνει εξαιρετικό πρώτο τέταρτο. Απόρροια αυτής της εξαιρετικής εμφάνισης στο ξεκίνημα του ματς ήταν πως μόλις στο 11ο λεπτό ο Έιμπραχαμ με ωραία κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, ύστερα από ασίστ του Βερετού.

Τρία λεπτά αργότερα οι Ρωμαίοι φώναξαν για πέναλτι, όταν μετά το σουτ του Πελεγκρίνι η μπάλα ακούμπησε στο πόδι και στο χέρι του Ντε Λιχτ, με τον διαιτητή ωστόσο να δείχνει να συνεχιστεί το ματς και στο 18ο λεπτό η Γιουβέντους έβγαλε αντίδραση αφού ο Ντιμπάλα με ένα φανταστικό σουτ έφερε το ματς στα ίσα.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με φάσεις εκατέρωθεν, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να τις μετουσιώσουν σε γκολ. Στις καθυστερήσεις οι Ρωμαίοι είχαν μια φάση με τον Σμόλινγκ όταν άγγιξε με κοντινή κεφαλιά το 2-1, αλλά η μπάλα δεν του έκανε την χάρη και πέρασε άουτ.

Με το που μπήκε η Ρόμα στο δεύτερο ημίχρονο διπλασίασε τα τέρματα της, όταν ο Μκιταριάν στο 48’ βρήκε τον χώρο έξω από την περιοχή, έπιασε το σουτ που κόντραρε στον Ντε Σίλιο, κρεμώντας τον Σέζνι για το 2-1. Ασταμάτητη η Ρόμα στην συνέχεια, αφού στο 53’ ο Πελεγκρίνι πέτυχε ένα φοβερό γκολ ύστερα από εκτέλεση φάουλ, κάνοντας το 3-1!

Ωστόσο η Γηραιά Κυρία έβγαλε αντίδραση και ο Λοκατέλι με κεφαλιά μείωσε σε 3-2! Δυο λεπτά αργότερα ο Κουλουσέφσκι σκόραρε από κοντά για το 3-3, με την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι να επιστρέφει στο ματς με δυο γκολ σε τέσσερα λεπτά!

Ασταμάτητη η Γιουβέντους σε ένα φανταστικό παιχνίδι στο 77’ έκανε την απόλυτη ανατροπή όταν ο Ντε Σίλιο σκόραρε με σουτάρα μέσα από την περιοχή πετυχαίνοντας το 4-3! Σε επτά λεπτά, η Γιουβέντους από εκεί που έμοιαζε ότι θα χάσει και εύκολα το ματς, βρήκε τρία γκολ σε διάστημα επτά λεπτών και το γύρισε τούμπα κόντρα στη Ρόμα!

Το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει ακόμα. Η Ρόμα βγήκε μπροστά και προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, αγγίζοντάς το στο 81’ όταν ο Ντε Λιχτ έκανε χέρι σε σουτ του Έιμπραχαμ και ο ρέφερι Μάσα, έδειξε την άσπρη βούλα αλλά και την άγουσα για τα αποδυτήρια στον Ολλανδό στόπερ που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Παρόλα αυτά η εκτέλεση του Πελεγκρίνι ήταν κακή, δίνοντας το δικαίωμα στον Σέζνι να το βγάλει και να κρατήσει το προβάδισμα για τους «μπιανκονέρι». Τα λεπτά περνούσαν, οι γηπεδούχοι έψαχναν με κάθε τρόπο το γκολ της ισοφάρισης αλλά δεν μπορούσαν να το βρουν, γνωρίζοντας την ήττα και έμειναν πίσω στη μάχη της Ευρώπης, με την Γιουβέντους να παραμένει πέμπτη και σε τροχιά τετράδας.