Η Γιουνάιτεντ «τούμπαρε» την Τότεναμ

Επικράτησε με 3-1 των «spurs» στο Λονδίνο

Τέλος στα όνειρα του Μουρίνιο για τετράδα έβαλε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που κέρδισε με 3-1 μέσα στο Λονδίνο και μάλιστα με ανατροπή και πήρε ταυτόχρονα κι εκδίκηση για τη βαριά ήττα με 6-1 στον πρώτο γύρο.

Στο 17ο λεπτό ο Ντάιερ πρόλαβε σωτήρια τον Ράσφορντ που σούταρε από δεξιά, ενώ στο 34’ ο Πογκμπά έβγαλε μαγική ασίστ στον Καβάνι που σκόραρε από κοντά, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ του ΜακΤόμινεϊ στην αρχή της φάσης.

Τελικά στο 40ο λεπτό ο Κέιν πέρασε κάθετα στον Λούκας, που από δεξιά έστρωσε στον Σον κι εκείνος εξ επαφής πλάσαρε για το 1-0.

Στο 49ο λεπτό ο Γιορίς είπε όχι σε σουτ του Σο και στο 43’ ο Ροντόν πρόλαβε τον Καβάνι ενώ στο 56’ ο Γιορίς έδιωξε και το σουτ του Γουάν Μπισάκα. Τελικά στο 57ο λεπτό ο Φρεντ πέρασε κάθετα στον Καβάνι, που πλάσαρε αλλά είδε τον Γιορίς να διώχνει και ο Φρεντ που ακολούθησε τη φάση, πήρε το ριμπάουντ και πάσαρε σε κενό τέρμα για το 1-1.

Στο 60’ ο Χέντερσον σταμάτησε το σουτ του Σον και σ το 63’ ο Γιορίς έπεσε και απομάκρυνε εντυπωσιακά το σουτ του Φερνάντες.

Στο 67ο λεπτό ο Πογκμπά έκανε τραγικό τελείωμα εξ επαφής, ενώ στο 73’ ο Χέντερσον έσωσε μετά από σουτ του Κέιν από αριστερά και στο ίδιο λεπτό ο Οριέ αστόχησε μέσα από τη μικρή περιοχή.

Στην κόντρα το σουτ του Γκρίνγουντ από δεξιά, έφυγε ελάχιστα έξω ενώ στο 79’ ο Γκρίνγουντ σέντραρε από δεξιά και ο Καβάνι με κεφαλιά έκανε το 1-2. Στο 84ο λεπτό ο Καβάνι παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι της ομάδας του αλλά στο 90+6' η Γιουνάιτεντ έφυγε στην κόντρα και ο Γκρίνγουντ με σουτ από δεξιά έκανε το 1-3.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Οριέ, Ρεγκιλόν, Ροντόν Ντάιερ, Εντομπελέ (78’ Λαμέλα), Χόιμπιεργκ, Λούκας Μόουρα (82’ Μπέιλ), Σον, Λο Σέλσο (61’ Σισοκό), Κέιν

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Χέντερσον, Γουάν Μπισάκα, Σο, Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ, Ράσφορντ (72’ Γκρίνγουντ), Μπρούνο Φερνάντες (90’ Μάτιτς), Πογκμπά, Καβάνι