Η Θέλτα «μπλόκαρε» την Μπαρτσελόνα!

Το πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής στην Ισπανία

Μπλόκο στη Γαλικία για την Μπαρτσελόνα, που βρέθηκε δύο φορές να προηγείται της Θέλτα και στο τέλος κόλλησε στο 2-2. Ευκαιρία να ξεφύγει με 2 βαθμούς έχει πλέον η Ρεάλ αν κερδίσει την Εσπανιόλ.

Στο 6ο λεπτό η κεφαλιά του Πικέ τράνταξε το δοκάρι του Μπλάνκο, ενώ στο 11’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Θέλτα, οι Μέσι, Σουάρες και Βιδάλ δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Ωστόσο στο 20ο λεπτό ο Μέσι εκτέλεσε έξυπνα ένα φάουλ και ο Σουάρες με κεφαλιά έκανες το 0-1. Στο 22’ ο Άλμπα έσωσε στη γραμμή μετά από πλασέ του Άσπας, ενώ στο 24’ ο Τερ Στέγκεν είπε όχι σε σουτ του Μπράις Μέντεθ. Στρο 33’ και στο 36’ οι Βιδάλ και Φάτι έχασαν απίθανες ευκαιρίες, όπως και ο Λίο Μέσι στο 40’.

Στο 43ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας ο Πικέ έκοψε σωτήρια τον Άσπας και στην κόντρα ο Φάτι αστόχησε από κοντά.

Η Θέλτα πίεσε στην επανάληψη και στο 50ο λεπτό ο Άσπας έφυγε από δεξιά στη κόντρα, γύρισε για τον Σμολόβ, που σε κενό τέρμα έκανε το 1-1.

Ωστόσο στο 67ο λεπτό ο Σουάρες με φοβερό γύρισμα από το ύψος του πέναλτι, έκανε το 1-2. Στο 80ο λεπτό, ο Τερ Στέγκεν είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Νολίτο αλλά στο 88’ ο Άσπας με όμορφη εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-2.

Μάλιστα στο 90+5’ ο Νολίτο έχασε απίθανη ευκαιρία για να σοκάρει κι άλλο την Μπαρτσελόνα, αλλά ο Τερ Στέγκεν τον νίκησε.

ΘΕΛΤΑ: Μπλάνκο, Αραούχο (73’ Μουρίγιο), Βάσκεθ, Σάενθ, Γιοκουσλού (60’ Μπράνταριτς), Αϊντού, Ντένις Σουάρεθ, Μπράις Μέντεθ (60’ Ραφίνια), Άσπας, Σμολόβ (60’ Νολίτο), Γκονσάλες (81’ Μίνα)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Άλμπα (82’ Φίρπο), Σεμέδο, Ουμτιτί, Πουτς (86’ Αρτούρ), Ράκιτιτς, Βιδάλ, Μέσι, Φάτι (69’ Μπρέθγουεϊτ), Σουάρες (81’ Γκριεζμάν)