Ίντερ με κάθε τρόπο «λύγισε» και τη Λάτσιο, γκολάρα ο Κάστανος

Άνοιξε λογαριασμό στη Σέριε Α ο διεθνής μέσος

Ποδαρικό με το δεξί έκανε η Ίντερ! Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι, που δεν είχε παίξει μεσοβδόμαδα με την Μπολόνια, επικράτησε 2-1 της Λάτσιο με μπόλικο… άγχος και ζόρι, αλλά και με κακή εμφάνιση. Παρόλα αυτά, οι «νερατζούρι» έδειξαν πως και στην κακή τους ημέρα έχουν τον τρόπο να καθαρίζουν τα παιχνίδια και να μένουν κορυφή.

H Λάτσιο μπήκε καλύτερα στο «Τζουζέπε Μεάτσα» και ήταν πιο επικίνδυνη στο πρώτο εικοσάλεπτο, αλλά η Ίντερ άρχισε να ισορροπεί και να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, φτάνοντας στο προβάδισμα με σουτάρα του Μπαστόνι από τα 20 μέτρα για το 1-0 στο 30’. Ωστόσο, η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις πέντε λεπτά αφού ο Ιμόμπιλε εκμεταλλεύτηκε την… τρικυμία στην αντίπαλη άμυνα για το 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ήταν απολύτως ισορροπημένο χωρίς μεγάλες φάσεις, με την Ίντερ να βρίσκει τη λύση για να σπάσει το… μπλόκο της Λάτσιο με έναν ακόμη στόπερ της. Ο λόγος για τον Σκρίνιαρ, που με μία ακόμη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο και στο δεξί δοκάρι και μετά στα δίχτυα για να βάλει σε θέση οδηγού ξανά την ομάδα του.

Το υπόλοιπο του αγώνα βρήκε την Ίντερ σε θέση άμυνας, προσπαθώντας να κρατήσει το προβάδισμά της και το κατάφερε παρότι η Λάτσιο πίεσε αλλά δεν έφτιαξα κάποια μεγάλη φάση και γνώρισε την εκτός έδρας ήττα και την δεύτερη σερί απώλειά της το 2022.
Στη Βερόνα, η Ελλάς γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Σαλερνιτάνα, η οποία με τη σειρά της πήρε μια νίκη που της δίνει ελπίδες ενόψει της συνέχειας και για τον στόχο της παραμονής της.

Ο Τζούριτς με πέναλτι στο 29’ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με την Βερόνα να βρίσκει την ισοφάριση μετά από ασφυκτική πίεσε που ασκούσε για παραπάνω από ένα μισάωρο, με τον Βελόζο να «σερβίρει» το 1-1 του Λάζοβιτς στο 63’. Η απάντηση της Σαλερνιτάνα άμεση αφού επτά λεπτά αργότερα ο Γρήγορης Κάστανος με τρομερό φάουλ «εκτέλεσε» τον Παντούρ για το 2-1, που παρέμεινε ως το φινάλε με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τους 11 βαθμούς με ματς λιγότερο και να συνεχίσουν να ελπίζουν.