Καρέ της... πρωταθλήτριας!

Να περάσει ο επόμενος...

Ακόμα μία νίκη για τη Λίβερπουλ και ακόμα ένα βήμα προς τον τίτλο, με τους «ρεντς» να καθαρίζουν με 4-0 τη Σαουθάμπτον φτάνοντας τα 42 παιχνίδια αήττητοι και τις 16 συνεχόμενες νίκες.

Μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο με τη Λίβερπουλ να δυσκολεύεται αρκετά στη δημιουργία ενώ μάλιστα η Σαουθάμπτον ήταν αυτή που είχε τις καλύτερες ευκαιρίες. Στο δεύτερο μέρος όμως η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ μεταμορφώθηκε, έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο διαλύοντας την άμυνα των φιλοξενούμενων. Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι Χένρερσον (γκολ και ασίστ) Σαλάχ (δύο γκολ) και Φιρμίνο (τρείς ασίστ)!

Η Λίβερπουλ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 26' με σουτ του Βαϊνάλντουμ από το ύψος της μεγάλης περιοχής που απέκρουσε ο ΜακΆρθι, ενώ ένα λεπτό αργότερα απείλησε και η Σαουθάμπτον με σουτ του Τζενεπό που σταμάτησε ο Άλισον. Στο 31' οι «ρεντς» ζήτησαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Λονγκ στον Φιρμίνο, αλλά μετά από εξέταση του VAR, ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 41' οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με σουτ του Λονγκ που απέκρουσε ο Άλισον, όπως και δύο λεπτά αργότερα σε προσπάθεια του Χόιμπιεργκ.

Στο 47' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ με τον Ρόμπερτσον να γυρίζει για τον Φιρμίνο που πέρασε για τον Όξλεϊ-Τσάμπερλεϊν κι αυτός με ωραίο σουτ έκανε το 1-0. Στο 54' οι «ρεντς» σκόραραν με τον Σαλάχ αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού η Λίβερπουλ πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Φιρμίνο να γυρίζει για τον Χέντερσον που ανενόχλητος μέσα στην περιοχή, σούταρε κάνοντας το 2-0. Στο 69' η Σαουθάμπτον απείλησε με σουτ του Γουόρντ-Πράους εκτός περιοχής που πέρασε λίγο έξω. Στο 72' η ομάδα του Κλοπ τελείωσε το παιχνίδι με τον Χέντερσον να περνά για τον Σαλάχ που νίκησε τον ΜακΆρθι για το 3-0. Στο 86' η Λίβερπουλ είχε καλή στιγμή με τον Σαλάχ να κάνει ωραία ενέργεια και γύρισμα για τον Μιναμίνο που σούταρε στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Με τη συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών ο Σαλάχ πέρασε ωραία για τον Φιρμίνο που γύρισε μέσα στην περιοχή για τον Αιγύπτιο κι αυτός από κοντά και με κόντρες έκανε το 4-0.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ (81' Μιναμίνο), Φαμπίνιο, Χέντερσον (88' Λαλάνα), Σαλάχ, Όξλεϊ-Τσάμπερλεϊν (73' Κεϊτά), Φιρμίνο

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: ΜακΆρθι, Γουόρντ-Πράους, Στέφενς, Μπέντναρεκ, Μπέρτραντ, Τζενεπό (72' Μπουφάλ), Ρομέου, Χόιμπιεργκ, Ρέντμοντ, Λονγκ (70' Ομπαφέμι), Ινγκς (70' Άνταμς)