«Καθάρισε» σε ένα δίλεπτο η Σίτι

Πέρασε με 2-0 από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας

Η Μάντσεστερ Σίτι ξεπέρασε το κάζο από τη Γουλβς, κέρδισε με 2-0 από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας κι ελπίζει σε κάποιο στραβοπάτημα της Λίβερπουλ.

Η Σίτι είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 7' με σουτ του Νταβίντ Σίλβα εκτός περιοχής που απέκρουσε ο Χένεσεϊ, όπως και στο 16' σε σουτ του Μπερνάρντο από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή. Στο 21' νέα ευκαιρία για τους «πολίτες» με τον Ζοάο Κανσέλο να βγάζει σέντρα για τον Ζέσους που πήρε την κεφαλιά αλλά ο Χένεσεϊ ήταν και πάλι εκεί. Στο 39' η Σίτι άνοιξε το σκορ με απίθανη κεφαλιά του Ζέσους, μετά από σέντρα του Μπερνάρντο. Ένα λεπτό αργότερα ο Στέρλινγκ σήκωσε υπέροχα για τον Νταβίντ Σίλβα που με δυνατό σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Χένεσεϊ κι έγραψε το 0-1.

Στο 49ο λεπτό το σουτ του Κουγιάτ πέρασε λίγο έξω, όπως κι εκείνο του Στέρλινγκ στο 52’ και στο 55’ και πάλι ο Στέρλινγκ έκανε όμορφη συνέργεια και σουτ, που έξυσε τα δοκάρια του Χένεσεϊ. Στο 68ο λεπτό ο Χένεσεϊ πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση σε σουτ του Zέσους, όπως έκανε και το 73’ σε σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα. Στο 74’ ο Έντερσον είπε όχι σε σουτ του Φαν Άανχολτ ενώ στο 76’ έσωσε και μετά από κεφαλιά του Μπεντεκέ ενώ στην κόντρα ο Χένεσεϊ νίκησε τον Στέρλινγκ σε τετ α τετ. Στο 81ο λεπτό ο Ντε Μπρόινε έκανε το σουτ από δεξιά αλλά σημάδεψε δοκάρι και στο 87’ ο Κανσέλο σέντραρε από δεξιά αλλά ο Στέρλινγκ αστόχησε από κοντά ενώ στο 88’ ο Έντερσον νίκησε εντυπωσιακά τον Ζαχά

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Χένεσεϊ, Κέιχιλ, Γουόρντ, Βαν Άανχολτ, Τόμκινς (83’ Νταν), Μιλιβόγιεβιτς (76’ Μπεντεκέ), Κουγιάτ, Ζαχά, Σλουπ (56’ Τάουνσεντ), ΜακΆρθουρ, Αγιού

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Ζοάο Κανσέλο, Φερναντίνιο, Μεντί, Ρόδρι, Γκιντογκάν, Ντε Μπρόινε (90+1’ Φοντέν), Νταβίντ Σίλβα (79’ Στόουνς), Στέρλινγκ, Ζέσους, Μπερνάρντο