Καζακστάν-Κύπρος 1-2: Μαγκιά μέσα στην Αστάνα

Το δεύτερο εκτός έδρας τρίποντο στη διοργάνωση πανηγύρισε η εθνική μας

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο και με ευεργετική την είσοδο των Ζαχαρίου και Σπόλιαριτς, η εθνική μας έφτασε σε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Καζακστάν μέσα στην «Αστάνα Αρένα».

Η Κύπρος χρειάστηκε να ανατρέψει τα δεδομένα τα οποία διαμορφώθηκαν από το πρώτο ημίχρονο καθώς οι Καζάκοι πήραν προβάδισμα στο σκoρ στο 34ο λεπτό με δράστη τον Γερλάνοβ και αφού εκτέλεσαν τρία κόρνερ στη σειρά.

Σπόλιαριτς και Κωστή σέρβιραν με πάσες ακριβείας τα γκολ στους Σωτηρίου και Ιωάννου στο 73ο και 85ο λεπτό με την εθνική μας να αποκτά προβάδισμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης έχοντας πλέον 10 βαθμούς έναντι 7 των Καζάκων.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η πρώτη επίσκεψη των γηπεδούχων στη μεγάλη περιοχή της εθνικής καταγράφηκε στο 3ο λεπτό με το σουτ του Ζανγκιλσιχμπάι να σταματάει στο σώμα του Ιωάννου, ενώ ο Λαϊφης εκδήλωσε την πρώτη άστοχη τελική προσπάθειά με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Κυριάκου. Στο 9ο λεπτό ο Κουάτ με προβολή κέρδισε τον εξελθόντα Παναγή ωστόσο δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με τον τερματοφύλακα της εθνικής να μπλοκάρει συρτή μπαλιά του Αμπίκεν πέντε λεπτά αργότερα.

Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών παιχνιδιού ο Κωστή απείλησε, ανεπιτυχώς, με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Παπουλή να τον μιμείται βλέποντας τον Νεπογκότοβ να παραχωρεί κόρνερ με εκτίναξη. Στο 25ο λεπτό ο Ισλαμκχάν κτύπησε στο πρόσωπο τον Μερκή παρόλ’ αυτά ο Άγγλος διαιτητής επέλεξε να δείξει κίτρινη κάρτα και στους δύο, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζανγκιλσιχμπάι με γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 34ο λεπτό και στην τρίτη σερί εκτέλεση κόρνερ οι Καζάκοι βρήκαν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα με τον Γερλάνοβ να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή για το 1-0. Η εθνική μας έψαξε την ισοφάριση με δύο εκτελέσεις φάουλ του Κυριάκου με τους Καζάκους στο 41ο λεπτό να φτάνουν κοντά σε δεύτερο γκολ καθώς ο Παναγή νίκησε σε τετ-α-τετ τον Κουάτ.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Μιντίκκης έμεινε στα αποδυτήρια με τον Ζαχαρίου να παίρνει τη θέση του στη δεξιά πτέρυγα, με τον Ισλαμκχάν στο 48ο λεπτό να ψάχνει την απειλή στην αντεπίθεση ωστόσο ο Μερκής με προβολή παραχώρησε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Λαϊφης σημάδεψε τον Ζαχαρίου στη μεγάλη περιοχή με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να μπλοκάρει, ενώ με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Σπόλιαριτς πήρε τη θέση του Μερκή.

Στο 63ο λεπτό ο Σωτηρίου κινήθηκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας ωστόσο ο Νεπογκότοβ δεν του επέτρεψε να απειλήσει, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κυριάκου δοκίμασε το πόδι του ανεπιτυχώς από τα 25 μέτρα. Το γκολ της ισοφάρισης για την εθνική μας ήρθε στο 73ο λεπτό με τον Σπόλιαριτς να σεντράρει και τον Σωτηρίου με κεφαλιά να νικάει τον αντίπαλο τερματοφύλακα κάνοντας το 1-1.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ιωάννου φλέρταρε με ολική ανατροπή καθώς η εξ επαφής κεφαλιά του ανάγκασε στον Νεπογκότοβ να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια, ενώ μια νέα εκτέλεση φάουλ του Σπόλιαριτς στο 78ο λεπτό δεν έγινε γκολ από τον Σωτηρίου. Ένα λεπτό αργότερα οι Καζάκοι είδα το δοκάρι να είναι σύμμαχος της εθνικής μας καθώς μετά από σουτ του Βορογκόφσκι η μπάλα χτύπησε στον Λαϊφη και από εκεί στην αριστερή κάθετη δοκό.

Η λύτρωηση για την εθνική ήρθε στο 85ο λεπτό με τον Κωστή να πλαγιοκοπεί από δεξιά και με συρτή μεταβίβαση να σημαδεύει τον Ιωάννου ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 1-2. Ο Μπεν Σιμόν κλείδωσε την αναμέτρηση επιστρατεύοντας Μαργκάσα αντί του Παπουλή με τους διεθνείς να κρατούν μπάλα όσο χρειαζόταν προκειμένου να κατακτήσουν το τρίποντο.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Διψήφιο αριθμό γκολ με το εθνόσημο έπιασε ο Πιέρος Σωτηρίου ο οποίος σκόραρε για δεύτερη φορά κόντρα στους Καζάκους. Ο διεθνής επιθετικός δεν τροφοδοτήθηκε ομαλά στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης ωστόσο στο 73ο λεπτό ήταν έτοιμος να στείλει τη μπάλα στο πλεκτό ισοφαρίζοντας σε 1-1.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Οι στημένες φάσεις ήταν μια οδός μέσω της οποίας η εθνική θα μπορούσε να απειλήσει τους Καζάκους ωστόσο οι εκτελέσεις από τον Χάμπο Κυριάκου ήταν απογοητευτικές. Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» με σχετική άνεση τις πλείστες μεταβιβάσεις στην περιοχή τους είτε από φάουλ, είτε από κόρνερ με τον Ραν Μπεν Σιμόν να επιμένει στον ίδιο εκτελεστή μέχρι και το 70ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν η σκυτάλη πήγε στον Ματία Σπόλιαριτς.

Καζακστάν (Μ. Μπίλεκ): Νεπογκότοβ, Μαλίι, Γερλάνοβ, Κουάτ, Αμπίκεν (80' Φεντίν), Ισλαμκχάν, Βορογκόφσκι, Ζανγκιλσιχμπάι (61' Κιζινιτσένκο), Περτούσκ, Μαρόσκιν, Σουγιουμπάγιεβ

Κύπρος (Μ. Σιμόν): Παναγή, Μιντίκκης (46' Ζαχαρίου), Κούσουλος, Λαϊφης, Μερκής (62' Σπόλιαριτς), Ιωάννου, Αρτυματάς, Κωστή, Κυριάκου, Παπουλής (87' Μαργκάσα), Σωτηρίου

Σκόρερς: 34' Γερλάνοφ/73' Σωτηρίου, 85' Ιωάννου

ΔιαιτητήςΚ. Πάουσον (Αγγλία)

Κίτρινες κάρτες: Σουγιουμπάγιεβ, Ισλαμκχάν, Γερλάνοβ, Αμπίκεν, Κουάτ, Πετρούσκ/Μερκής, Μιντίκκης