Κύπελλο Αγγλίας: Εύκολα η Τσέλσι, πάει σε επαναληπτικό η Τότεναμ

Οι «μπλε» λύγισαν τη Φόρεστ, κράτησε στην ισοπαλία τα «σπιρούνια» η Μίντλεσμπρο

Στο 1-1 κόλλησε η Τότεναμ με την Μίντλεσμπρο και πάνε σε επαναληπτικό ενώ η Τσέλσι κέρδισε πανεύκολα τη Νότιγχαμ Φόρεστ με 2-0.

Τσέλσι-Νότιγχαμ Φ.: 2-0

(Χάντσν Οντόι 7’, Μπάρκλεϊ 33’)

Στην επόμενη φάση η Τσέλσι που κέρδισε εύκολα τη Νότιγχαμ Φόρεστ με 2-0.

Η Τσέλσι άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό με τον Χάντσον Οντόι και στο 32’ ο Μπάρκλεϊ έκανε το 2-0.

Μίντλεσμπρο-Τότεναμ: 1-1

(Φλέτσερ 50’-Λούκας Μόουρα 62’)

Σε μπελάδες μπήκε η Τότεναμ, που κόλλησε στο 1-1 με τη Μίντλεσμπρο και θα δώσει επαναληπτικό.

Η Μίντλεσμπρο άνοιξε το σκορ στο 50ο λεπτό με τον Φλέτσερ αλλά ο Λούκας έκανε το 1-1 στο 62’.

ΚΠΡ-Σουόνσι: 5-1

(Χούγκιλ 22’, 45’, Σάμουελ 29’, Γουάλας 77’, Σκόουεν 90+1’-Μπάιερς 60’)

Με άνεση στην επόμενη φάση η ΚΠΡ που διέλυσε με 5-1 τη Σουόνσι.

Η ΚΠΡ άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Χούγκιλ, ενώ ο Σάμουελ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του στο 29’ και στο 45’ ο Χούγκιλ με το 2ο του τέρμα στο ματς, έκανε το 3-0. Η Σουόνσι μείωσε με τον Μπάιερς στο 60’ αλλά ο Γουάλας στο 77’ και ο Σκόουεν στο 90+1’ έκαναν το τελικό 5-1.

Μπρίστολ Ρόβερς-Κόβεντρι Σίτι: 2-2

(Κλαρκ Χάρις 6’ πεν., Κρεγκ 33’-Γουόλς 31’, 53’)

Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Μπρίστολ Ρόβερς και Κόβεντρι Σίτι και θα παλέψουν για την πρόκριση σε δεύτερο αγώνα.

Η Μπρίστολ άνοιξε το σκορ στο 6ο μόλις λεπτό με πέναλτι του Κλαρκ Χάρις ενώ η Κόβεντρι ισοφάρισε με τον Γουόλς στο 31’ και δύο λεπτά μετά η Μπρίστολ πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Κρεγκ. Ο Γουόλς στο 53’ ισοφάρισε εκ νέου για την Κόβεντρι

Μπέρτ Άλμπιον-Νορθάμπτον: 2-4

(Έντουαρντς 45+3’, Φρέιζερ 90+1’-Άνταμς 10’, Γουότσον 23’, Γκουντ 45+1’, Χόσκινς 70’)

Πλάκα έκανε η Νορθάμπτον στην έδρα της Μπέρτον Άλμπιον, την οποία διέλυσε με 4-2 και πήρε άνετη πρόκριση.

Η Νορθάμπτον άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό με τον Άνταμς και ο Γουότσον έκανε το 0-2 στο 23’ ενώ στο 45+1’ ο Γκουντ έγραψε το 0-3. Η Μπέρτον Άλμπιον μείωσε με τον Έντουαρντς στο 45+3’ αλλά ο Χόσκινς έκανε το 1-4 στο 70’. Το τελικό 2-4 διαμόρφωσε στο 90+1’ ο Φρέιζερ.

Τσάρλτον-Γουέστ Μπρομ: 0-1

(Ζοχορέ 32’)

Έστω και δύσκολα, η Γουέστ Μπρομ κέρδισε με 1-0 στην έδρα της Τσάρλτον και πήρε την πρόκριση. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ζοχορέ στο 32ο λεπτό.

Κριου Αλεξάντρα-Μπάρνσλεϊ: 1-3

(Γκριν 48’-Μπράουν 3’, Σαπλέν 75’, Τόμας 90+5’)

Μεγάλη πρόκριση για την Τσάρλτον που κέρδισε με 3-1 στην έδρα της Κριου Αλεξάντρα.

Η Μπάρνσλεϊ προηγήθηκε στο 3ο μόλις λεπτό με τον Μπράουν αλλά στο 48’ ο Γκριν έκανε το 1-1. Τη 1-2 για την Μπάρνσλεϊ έκανε ο Σαπλέν με γκολ στο 75ο λεπτό και στο 90+5’ ο Τόμας.

Κρίσταλ Πάλας-Ντέρμπι Κάουντι: 0-1

(Μάρτιν 32’)

Σόκαρε την Πάλας η Ντέρμπι καθώς την κέρδισε με 1-0 μέσα στο «Σέλχαρστ Παρκ» και την απέκτησε. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Μάρτιν στο 32ο λεπτό ενώ στο 67’ αποβλήθηκε ο Μιλιβόγιεβιτς.

Σέφιλντ Γ.-Φάιλντ: 2-1

(Ρόμπινσον 8’, Κλαρκ 60’-Ουίλιαμς 78’)

Στην επόμενη φάση η Σέφιλντ που κέρδισε με 2-1 τη Φάιλντ.

Η Σέφιλντ άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό με τον Ρόμπινσον ενώ στο 60’ ο Κλαρκ έκανε το 2-0 και η Φάιλντ μείωσε με τον Ουίλιαμς στο 78’.

Πηγή: aek365.com