Λέστερ…τυφώνας!

Ξεφτίλισε τη Σαουθάμπτον με 9-0 μέσα στο σπίτι της

Η Λέστερ πέτυχε ένα ιστορικό αποτέλεσμα στο Σεντ Μέρις όπου διέσυρε με το απίστευτο 9-0 τη Σαουθάμπτον. Το σκορ ήταν 0-5 στο ημίχρονο με τις Αλεπούδες να μην σταματούν ούτε στην επανάληψη. Είναι φυσικά η μεγαλύτερη νίκη της Λέστερ στην ιστορία της στην Πρέμιερ Λιγκ και

Ο αγώνας ξεκίνησε υπό καταρρακτώδη βροχή, με το πολύ νερό να έχει βαρύνει αρκετά τον αγωνιστικό χώρο. Μέχρι να τον περπατήσουν οι δύο ομάδες, δεν είχαμε απολύτως τίποτα και σε ουδεμία των περιπτώσεων κάποιος περίμενε αυτό που θα ακολουθούσε.

Τα πάντα άλλαξαν στο 10ο λεπτό, όταν ο Τσίλγουελ πάτησε περιοχή και τελείωσε σε σωστό χρόνο στην κλειστή γωνία του Άνγκους Γκαν για το 0-1, με το παιχνίδι να συνεχίζεται λίγο αργότερα αφού μετά από χρήση του VAR ο Αντρέ Μάρινερ αποφάσισε να δείξει (χωρίς να δει ξανά την φάση) την δικαιολογημένη απευθείας κόκκινη κάρτα στον Ράιαν Μπέρτραντ, ο οποίος στο ξεκίνημα της φάσης είχε κάνει ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα.

Μέχρι να σκεφτούν από τον πάγκο πως θα το διαχειριστούν, και με τους ποδοσφαιριστές των «Αγιών» φανερά εκτός κλίματος, το σκορ άρχισε να παίρνει επικίνδυνες διαστάσεις, με το σκοράρισμα -δυστυχώς για τους γηπεδούχους- να συνεχίζεται κατά ριπάς μέχρι το ημίχρονο (0-5) και να ολοκληρώνεται στο 90+2 με το πέναλτι του Βάρντι. Στο μεσοδιάστημα, ο Γιούρι Τίλεμανς είχε βρει δίχτυα στο 17’, για να ακολουθήσουν τα δύο εκ των τριών τερμάτων του Αγιόθε, ο οποίος πίστωσε από μία ασίστ στον Βέλγο (19') και τον Τσίλγουελ (39'). Μιλώντας για τον αριστερό μπακ της εθνικής Αγγλίας, είχες την αίσθηση ότι μόνο την πλευρά δεν έπαιζε αφού παρά τα τρομερά ανεβάσματά του (περνούσε ανάμεσα από... φαντάσματα) έκανε και εξαιρετικό παιχνίδι ανάμεσα στις γραμμές από το κέντρο και μπροστά, όπου άλλωστε βρισκόταν και όλη η κατοχή της μπάλας.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου άνοιξε λογαριασμό και ο Βάρντι, που ξανά βρήκε το βάθος της εστίας στο 58’ για να κάνει το 0-7 και ενώ ένα λεπτό νωρίτερα είχε ολοκληρώσει το χατ-τρικ του ο Αγιόθε. Χατ-τρικ και για τον Βάρντι, όπως προαναφέρθηκε, με τον Άγγλο φορ να έχει ολοκληρώσει ήδη το... πάρτυ του, πανηγυρίζοντας με την ψυχή του τα δύο πρώτα γκολ του.

Κάπου έδειξε έλεος ο Μάρινερ και -ενώ είχε καταλογίσει (ολόσωστα) το πέναλτι στις καθυστερήσεις- σφύριξε την λήξη κατά τους πανηγυρισμούς της Λέστερ δίνοντας τέλος στο μαρτύριο. Είχε αδειάσει κατά πολύ από νωρίς το γήπεδο, με όσους μένουν μέχρι το φινάλε να γιουχάρουν χωρίς σταματημό τους παίκτες του Ραλφ Χάζενχουλτ.

Πέρασε δεύτερη πάνω από την Μάντσεστερ Σίτι η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς, με έναν βαθμό διαφορά (20-19) και φυσικά ένα ματς περισσότερο. Τρίτη από το τέλος η Σαουθάμπτον, που περιμένει να δει τι θα κάνει η Νόριτς και εάν θα υποχωρήσει ακόμη μία θέση στον πίνακα (8-7 οι βαθμοί τους).