Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (4-5 πεν.): Κουμάντο στο Νησί κάνει η Σίτι!

Καλύτερη η Λίβερπουλ, αλλά η απόκρουση του Μπράβο έδωσε το τρόπαιο στην ομάδα του Γκουαρντιόλα

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν η ομάδα που κατέκτησε και το φετινό Community Shield, καθώς επικράτησε της Λίβερπουλ με 5-4 στα πέναλτι μετά το 1-1 στην κανονική διάρκεια. Πολλές ευκαιρίες έχασε η ομάδα του Κλοπ, σχεδόν όλες με τον Σαλάχ, ίσως να άξιζε το τρόπαιο, παρ' όλα αυτά η Σίτι ήταν πιο ψύχραιμη στα πέναλτι, με πρωταγωνιστή τον Μπράβο που απέκρουσε την εκτέλεση του Βαϊνάλντουμ.

Με σοβαρό λάθος του Γκόμεζ ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τον Στέρλινγκ να κλέβει την μπάλα και να την δίνει στον Σανέ, αλλά το σουτ του από πλάγια θέση βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στην συνέχεια το δυνατό σουτ του Φιρμίνο αποκρούστηκε από τον Μπράβο, ενώ ο Βραζιλιάνος στιγμές αργότερα έδωσε στον Σαλάχ, αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό με αποτέλεσμα να σπαταλήσει μια καλή στιγμή για την ομάδα του. Στο 12ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ντε Μπρόινε έπιασε την κεφαλιά βρίσκοντας τον Στέρλινγκ κι αυτός από κοντά νίκησε τον Άλισον για το 0-1 της Σίτι. Στο 16’ ο Σαλάχ έκανε την κούρσα, μπήκε από πλάγια στην περιοχή, αλλά το πλασέ του βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 24’ ο Ρόμπερτσον πήγε να γίνει επικίνδυνος αλλά η πάσα του προς το μέρος του Σαλάχ ήταν δυνατή και δεν πρόλαβε. Στη συνέχεια έπεσε κάπως ο ρυθμός με αποτέλεσμα να μην δούμε κάποια άλλη καλή στιγμή μέχρι τη λήξη του πρώτου 45λεπτου.

Χωρίς την μεγάλη φάση ξεκίνησε το 2ο μέρος, με την Λίβερπουλ πάντως να δείχνει πιο οργανωμένη τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά. Στο 56’ η Λίβερπουλ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, με τον Φαν Ντάικ ο οποίος έκανε το σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, η ομάδα του Κλοπ είχε νέο δοκάρι, μετά το πολύ καλό σουτ του Σαλάχ. Στο 69’ ο Σαλάχ επιχείρησε πολύ καλό και δυνατό σουτ, μάζεψε με δυσκολία ο Μπράβο. Η Λίβερπουλ συνέχισε να πιέζει και στο 77ο λεπτό ισοφάρισε, με τον Μάτιπ ο οποίος σκόραρε με κοντινή κεφαλιά μετά την ασίστ του Φαν Ντάικ. Η Λίβερπουλ συνέχισε να πιέζει και για άλλο ένα γκολ, με τον Σαλάχ αλλά ο Μπράβο ήταν πάντα έτοιμος. Στο 92’ ο Σαλάχ κρέμασε τον Μπράβο με κεφαλιά, αλλά ο Γόλκερ έκοψε πάνω στην γραμμή, σώζωντας την ομάδα του και έτσι το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι μιας και δεν υπήρχε παράταση. Εκεί η Σίτι επικράτησε με 5-4, κατακτώντας το τρόπαιο για 6η φορά στην ιστορία της και 2η συνεχόμενη.

Διακριθέντες:

Λίβερπουλ: Πολύ καλό ματς από Σαλάχ και Φιρμίνο, ειδικότερα ο Αιγύπτιος όμως που συμμετείχε σχεδόν σε όλες τις φάσεις της ομάδας του. Έφτασε πολλές φορές κοντά στο γκολ, στάθηκε άτυχος γιατί βρήκε τον Μπράβο απέναντι του.

Μάντσεστερ Σίτι: Αλάνθαστος ο Ντε Μπρόινε, εάν ανακτήσει την φόρμα του 2017-18 θα είναι και πάλι ο καλύτερος της παίκτης. Εξαιρετικός ο Μπράβο, έδωσε το τρόπαιο στην ομάδα του. Τί να πούμε για τον Γόλκερ και την σωτήρια επέμβαση του στο τέλος;

Απογοήτευσαν:

Λίβερπουλ: Μέτριο ματς επιθετικά για τους Ρόμπερτσον-Άρνολντ, ενώ ο Οριγκί αγωνίστηκε σε μια θέση που δεν μπορεί να προσφέρει.

Μάντσεστερ Σίτι: Ο Στέρλινγκ είχε τις ευκαιρίες να σκοτώσει το παιχνίδι και δεν το έκανε με αποτέλεσμα να κινδυνεύσει η ομάδα του να χάσει το τρόπαιο.

Κοουτσάρισμα:

Λίβερπουλ (Κλοπ): Δεν τα κατάφερε η ομάδα του, παρόλο που ήταν καλύτερη, αναμένουμε με μεγάλο ενδιαφέρον εάν μπορεί να κοντράρει και φέτος την Σίτι.

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα): Άλλο ένα τρόπαιο για τον Καταλανό τεχνικό, να δούμε μέχρι που μπορεί να φτάσει αυτή η ομαδάρα...

Διαιτησία (Martin Atkinson): Καλή γενικά διαιτησία από τον Άγγλο, χάρισε όμως κάποιες κίτρινες.

Λίβερπουλ: Άλισον, Άρνολντ (Μάτιπ 67'), Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο (Κεϊτά 67'), Χέντερσον (Λαλλάνα 78'), Βαϊνάλντουμ, Οριγκί (Τσάμπερλεϊν 78'), Σαλάχ, Φιρμίνο (Σακίρι 78')

Μάντσεστερ Σίτι: Μπράβο, Γόλκερ, Οταμέντι, Στόουνς, Ζιτσένκο, Ρόδρι, Σίλβα (Γκουντογάν 60'), Μπερνάρντο, Στέρλινγκ, Ντε Μπρόινε (Φόντεν 89'), Σανέ (Ζεσούς 13')

Σκόρερς: Μάτιπ / Στέρλινγκ

Κίτρινες Κάρτες:  -/ Ντε Μπρόινε