Kλασικά και αγαπημένα Jazz, blues, swing, easy listening τραγούδια επιλεγμένα από την «Κ».
Γενικά

Λύτρωση στις καθυστερήσεις για την Άρσεναλ! (vid)

Newsroom 24sports

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας με δραματικό τρόπο η ομάδα του Αρτέτα

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου η Άρσεναλ με περιπετειώδη τρόπο. Οι «κανονιέρηδες» ισοφαρίστηκαν σε 11 από τη Σέφιλντ στο 87ο λεπτό αλλά στο 90+1’ οι Θεμπάγιος έκανε το 2-1 κι έστειλε την ομάδα του Αρτέτα στον επόμενο γύρο.

Στο 8ο λεπτό το σουτ του Ρόμπινσον κόντραρε και πέρασε λίγο έξω ενώ στο 9’ η Σέφιλντ σκόραρε με τον Λούντστραμ αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στο 13ο λεπτό, το σουτ του ΜακΜπέρνι έξυσε τα δοκάρια της Άρσεναλ, ενώ στο 23’ η Άρσεναλ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Λακαζέτ από τον Μπάσαμ και ο Πεπέ έκανε το 0-1 από την άσπρη βούλα.

Στο 29ο λεπτό ο Χέντερσον έσωσε μετά από σουτ του Λακαζέτ και στο 43’ το σουτ του Τίρνεϊ πέρασε μόλις έξω. Στο επόμενο λεπτό ο Μαρτίνεθ σταμάτησε εντυπωσιακά τον Νόργουντ και στην κόντρα ο Τίρνεϊ έβγαλε τη σέντρα αλλά ο Πεπέ από ιδανικό σημείο, πλασάρε άστοχα.

Στο 48ο λεπτό η κεφαλιά του ΜακΜπέρνι πέρασε μόλις έξω και στο 56’ ο Χέντερσον έκανε το γέμισμα και παραλίγο να σκοράρει στο άλλο τέρμα!

Στο 58ο λεπτό το γκολ του ΜακΓκόλντρικ ακυρώθηκε σωστά,  ενώ στο 60’ η κεφαλιά του Μπάσαμ πέρασε λίγο έξω και στο 87’ ο Κολάσινατς έρκανε τραγικό λάθος και ο ΜακΓκόλντρικ από κοντά με προβολή έγραψε το 1-1.

Ωστόσο στο 90+1’ ο Πεπέ άφησε στον Θεμπάγιος που έκανε την κίνηση από δεξιά στην περιοχή και με διαγώνιο πλασέ έγραψε το 2-1.

ΣΕΦΙΛΝΤ: Χέντερσον, Ίγκαν, Μπάσαμ (76’ Σαρπ), Ρόμπινσον, Μπάλντοκ (62’ Φρίμαν), Στίβενς, Νόργουντ, Φλεκ, Λούντστραμ (35’ Μπεργκ), ΜακΜπέρνι, ΜακΓκόλντρικ

ΑΡΣΕΝΑΛ: Μαρτίνεθ, Μουστάφι, Μέιτλαντ Νάιλς, Λουίζ (54’ Χόλντινγκ), Τίρνεϊ, Τζάκα, Γουΐλοκ (66’ Θεμπάγιος), Κολάσινατς, Λακαζέτ (66’ Ενκετιά), Πεπέ (90+3’ Παπασταθόπουλος), Σακά