Μαν. Γιουνάιτεντ-Λίβερπουλ: «Ζωντανό» το αήττητο με... Λαλάνα! (vid)

Απρόσμενος πρωταγωνιστής στο ντέρμπι του Old Trafford

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ στο Old Trafford με τον Άνταμ Λαλάνα να ισοφαρίζει στο 85ο λεπτό το γκολ του Ράσφορντ (υπήρχε φάουλ στον Οριγκί στο ξεκίνημα της φάσης του 1-0) και να κρατάει ζωντανό το αήττητο της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ, στο πρώτο του γκολ από τον Μάη του 2017. Πλέον οι Reds βρίσκονται στο +6 από την 2η Σίτι, ενώ η ομάδα του Σόλσκιερ βρίσκεται στην 13η θέση με μόλις 10 βαθμούς.

Πιο επιθετικά έδειχνε να μπαίνει στο ντέρμπι η Γιουνάιτεντ, ωστόσο η Λίβερπουλ είχε τα πρώτα σουτ, με τους Φιρμίνο και Βαϊνάλντουμ, τα οποία όμως δεν απείλησαν την εστία του Ντε Χέα.

Στο 25’ καταγράφηκε η πρώτη τελική των γηπεδούχων, με τον Μακτόμινεϊ ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Άλισον μάζεψε εύκολα.

Στο 34’ η Λίβερπουλ απείλησε με τον Φιρμίνο, ο οποίος έκανε το σουτ από το γύρισμα του Μανέ, αλλά αυτό ήταν αδύναμο με αποτέλεσμα να μαζέψει ο Ντε Χέα.

Στο 36’ ο Τζέιμς έκανε το γύρισμα και ο Ράσφορντ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, σε μια φάση που θα συζητηθεί κι αυτό γιατί υπήρχε καθαρό φάουλ στον Οριγκί στο ξεκίνημα της φάσης.

Λίγο πριν το ημίχρονο η Λίβερπουλ σκόραρε με τον Μανέ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε γιατί η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σενεγαλέζου φορ.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Κλοπ άλλαξε το σύστημα της ομάδας του από το κλασσικό της 4-3-3 σε 4-2-3-1 με τον Χέντερσον στα δεξιά.

Η Λίβερπουλ άρχισε να ανεβάζει στροφές, δυσκολευόταν ωστόσο να πατήσει περιοχή και είχε ένα σουτ με τον Τσάμπερλεϊν στο 64’ το οποίο όμως ήταν άστοχο.

Στο 67’ ο Ράσφορντ έκανε πολύ καλό σουτ μετά από ωραία ενέργεια, για λίγο όμως δεν βρήκε εστία.

Στο 85’ η Λίβερπουλ βρήκε το γκολ με τον Λαλάνα ο οποίος σαν από μηχανής θεός έκανε το 1-1 και κράτησε ζωντανό το αήττητο για την ομάδα του Κλοπ.

Στο 92’ ο Τσάμπερλεϊν έπιασε πολύ ωραίο σουτ αλλά για λίγο δεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Διακριθέντες:

Χωρίς καμία αμφιβολία ο Λαλάνα ήταν ο πολυτιμότερος σε μια μέτρια βραδιά για την ομάδα του, στην οποία από την μέση και μπροστά δεν διακρίθηκε κανείς. Από την άλλη, καλό ματς από τον Ράσφορντ, αρκετά συμμετοχικός στο παιχνίδι, σκοράροντας μάλιστα. Καλή η αμυντική λειτουργία της Γιουνάιτεντ, «κοιμήθηκε» στο γκολ που της στέρησε μια μεγάλη νίκη.

Απογοήτευσαν:

Πολύ κακό ματς από την τριάδα μπροστά Οριγκί-Φιρμίνο-Μανέ, δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα, φάνηκε αισθητά η απουσία του Σαλάχ.

Διαιτησία:

Κακώς μέτρησε το γκολ του Ράσφορντ καθώς υπήρχε φάουλ στον Οριγκί στο ξεκίνημα της φάσης.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Ρόχο, Γιανγκ, Μακτόμινεϊ, Φρεντ, Περέιρα (Γουίλιαμς 93'), Τζέιμς, Ράσφορντ (Μαρσιάλ 84')

Λίβερπουλ: Άλισον, Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (Λαλλάνα 71'), Βαϊνάλντουμ (Κεϊτά 82'), Φαμπίνιο, Μανέ, Φιρμίνο, Οριγκί (Τσάμπερλεϊν 59')

Σκόρερς: Ράσφορντ / Λαλάνα

Κίτρινες Κάρτες:  -/ Φαμπίνιο