Μαν. Σίτι-Ουότφορντ 3-1: Καθάρισε ο Στέρλινγκ(vid)

Χατ τρικ σε 13 λεπτά για τον Άγγλο διεθνή!

Βολεύτηκε στην κορυφή η Μάντσεστερ Σίτι.

Οι «Πολίτες» ξεπέρασαν και το εμπόδιο της Γουότφορντ, επικρατώντας 3-1 στο «Etihad» και έφτασαν σε πέμπτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα να διατηρηθούν στην πρώτη θέση όπου επέστρεψαν (μετά από καιρό) την περασμένη εβδομάδα.

Ο Στέρλινγκ έκανε όλη τη δουλειά για την ομάδα του Γκουαρντιόλα με το χατ-τρικ (46’, 50’, 59’) του, αν και δεν έπρεπε να μετρήσει το γκολ με το οποίο άνοιξε ο δρόμος προς το νέο «τρίποντο» στο 46ο λεπτό. Αφού είναι… ένα μέτρο εκτεθειμένος όταν γίνεται η πάσα και πριν ακολουθήσει το κακό παίξιμο αντιπάλου. Όλα έγιναν πιο εύκολα στη συνέχεια για τη Σίτι που τα βρήκε σκούρα για ένα ημίχρονο κόντρα στην ομάδα του Χολέμπας, που, πάντως, δεν αγωνίστηκε λεπτό.

Στη συνέχεια… λύθηκε και ο διεθνής φορ… φύσηξε την μπάλα στα δίχτυα μετά το γύρισμα του Μαχρέζ. Πιο δύσκολο και πιο ωραίο ήταν το τρίτο τέρμα του Άγγλου επιθετικού, που μετά την κάθετη του Νταβίντ Σίλβα, έφερε βόλτα την αντίπαλη άμυνα και εκτέλεσε τον Φόστερ.

Το παιχνίδι «άναψε» για λίγο στο 66’, όταν ο Ντελουοφέου δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στα μετόπισθεν της Σίτι και μείωσε το σκορ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν… ίδρωσαν από εκεί και πέραν και έφτασαν με άνεση στη νίκη.