Με μαγκιά κλειδώνει Champions League η Λίβερπουλ, Ευρωπαία η Γουέστ Χαμ

Την τύχη της στα χέρια της έχει η ομάδα του Κλοπ

Την τύχη στα χέρια της κρατάει η Λίβερπουλ για την απευθείας πρόκριση στους ομίλους του Champions League. Με την επικράτηση 3-0 επί της Μπέρνλι, η ομάδα του Κλοπ έχτισε σερί τεσσάρων νικών και σε συνδυασμό με την ήττα της Λέστερ από την Τσέλσι πάτησε τετράδα, έχοντας 66 βαθμούς και προβάδισμα στην ισοβαθμία με τις «αλεπούδες». Πλέον όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική με τη Λέστερ να υποδέχεται την Τότεναμ και τη Λίβερπουλ να φιλοξενεί στο «Άνφιλντ» την Κρίσταλ Πάλαςς.

Όσον αφορά το ματς, η Λίβερπουλ προσπάθησε από το ξεκίνημα να πάρει τα ηνία του ματς, για να μην αφήσει κανένα περιθώριο στην Μπέρνλι να σταματήσει το σερί που χτίζουν οι «κόκκινοι» στον δρόμο για το Champions League.

Αρχικά, Αλκάνταρα και Σαλάχ απείλησαν δύο φορές σε ένα λεπτό με τις προσπάθειες τους στο 29ο και 30ο λεπτό να καταλήγουν εκτός. Εκτός κατέληξε και η προσπάθεια του Νατ Φίλιπς στο 40’ με το σουτ του να φεύγει εκτός εστίας.

Ότι δεν ήρθε στις προηγούμενες φάσεις για την ομάδα του Κλοπ το πέτυχε ο Φιρμίνο στο 43’ που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Η φάση ξεκίνησε από τα πόδια του Ρόμπερτσον που έκανε συρτή σέντρα στην περιοχή, με τον Βραζιλιάνο να έρχεται στην κίνηση εκτελώντας με τη μία τον Νόρις για το 1-0.

Το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν αντίστοιχο με το φινάλε του πρώτου μέρους για τη Λίβερπουλ που στο 52’ βρήκε και δεύτερο τέρμα, με τον Φίλιπς να αξιοποιεί την ασίστ του Μανέ, γράφοντας το 2-0. Στις καθυστερήσεις του ματς ο Τσαμπερλέιν έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, πετυχαίνοντας το 3-0 για τους «κόκκινους».

Γουέστ Μπρομ – Γουέστ Χαμ 1-2

Νίκη… Ευρώπης με ανατροπή πέτυχε από την πλευρά η Γουέστ Χαμ που στο φινάλε επικράτησε 2-1 της Γουεστ Μπρομ. Με τη νίκη της ομάδα του Μόγες βρίσκεται στην 6η θέση και έχει προβάδισμα για την πρόκριση στο Europa League, ενώ σφράγισε το ευρωπαϊκό εισιτήριο, αφού ότι και να γίνει έχει κλειδώσει το εισιτήριο για το Conference League.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα και να μπουν σε ρόλο οδηγού μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν κέρδισαν πέναλτι με τον Ντέκλαν Ράις που ανέλαβε την εκτέλεση να σημαδεύει το δοκάρι.

Τα λάθη στο πρώτο μέρος δεν σταμάτησαν πάντως εκεί για την ομάδα του Μόγες, που βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από το 27ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ ο Σούτσεκ έκανε λάθος και με αυτογκόλ έβαλε σε ρόλο οδηγού τη Γουέστ Μπρομ που βρέθηκε να προηγείται 1-0.

Ωστόσο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Τσέχος μέσος ήταν αυτός που διόρθωσε το λάθος του και πήρε το αίμα του πίσω για το αυτογκόλ, αφού ήταν ο παίκτης που ισοφάρισε 1-1 πριν την ολοκλήρωση του 45λεπτου φέρνοντας το ματς στα ίσα για τα «σφυριά».

Στο 82’ ο Ογκμπονά ήταν αυτός που ολοκλήρωσε την ανατροπή, γράφοντας το 2-1 και σφραγίζοντας το ευρωπαϊκό εισιτήριο για την ομάδα του. Η ομάδα του Μόγες έφτασε και σε τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις με τον Αντόνιο να διαμορφώνει το τελικό 3-1.