Με το δεξί και τον Ίμπρα οδηγό

Δεν καταλαβαίνει τίποτα ο Σουηδός

Με το δεξί και οδηγό τον Ζλάταν Ιμπραήμοβιτς, ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη φετινή Serie A η Μίλαν.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι με… φόρα από το φινάλε της προηγούμενης σεζόν και λίγες μέρες μετά την πρόκριση επί της Σάμροκ Ρόβερς στα προκριματικά του Europa League, επικράτησε 2-0 της Μπολόνια στο «Σαν Σίρο», με τον Σουηδό επιθετικό να πετυχαίνει και τα δύο τέρματα.

Η Μπολόνια προσπάθησε ανεπιτυχώς να αιφνιδιάσει τη Μίλαν, η οποία μετά το πρώτο δεκάλεπτο πήρε τα ηνία του αγώνα. Οι «ροσονέρι» είχαν δύο καλές στιγμές με τους Ρέμπιτς (26’) και Μπενασέρ (28’), για να έρθει στο 35’ ο Ιμπραήμοβιτς να ανοίξει το σκορ (1-0).

Έξι λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Σουηδός σούπερ σταρ με πέναλτι που κέρδισε ο Μπενασέρ διπλασίασε τα δικά του τέρματα, αλλά και της ομάδας του. Ο ρυθμός άνοιξε, οι δύο ομάδες έχασαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, αλλά το γκολ δεν ήρθε και έτσι το 2-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντάικς στο 88'.