Με ζόρι και μηδέν παθητικό η Μπάγερν

Nίκησε 1-0 την Άουγκσμπουργκ

Δύσκολα μεν, νίκη δε…

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε το βαυαρικό ντέρμπι με την Άουγκσμπουργκ με σκορ 1-0 και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στη Bundesliga μετά την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου. Παράλληλα, κατέκτησε και τυπικά τον τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα, έχοντας διαφορά τεσσάρων βαθμών από τη δεύτερη του βαθμολογικού πίνακα, Λειψία.

Οι Βαυαροί προηγήθηκαν στο 13’ με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος έφτασε τα 22 γκολ στον πρώτο γύρο και έχασαν σωρεία ευκαιριών (είχαν 15 τελικές) για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο πρώτο ημίχρονο. Η Άουγκσμπουργκ ήταν… ανύπαρκτη, όπως φαίνεται εύκολα από το τεράστιο μηδενικό στις τελικές προσπάθειες. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερν «έκατσε» και οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά. Μάλιστα, στο 76’ κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Νόιερ νίκησε τον Φινμπόγκασον, κρατώντας το μηδέν. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτε και η ομάδα του Χάνσι Φλικ έφτασε, έστω και δύσκολα, σε μια ακόμη νίκη, κρατώντας για πρώτη φορά το μηδέν μετά από 11 αγωνιστικές.

Ένα και να… καίει έβαλε η Λειψία, η οποία έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της Ουνιόν Βερολίνου με 1-0. Μετά το «στείρο» πρώτο ημίχρονο, ο Φόρσμπεργκ στο 70’ λύτρωσε τους «ταύρους», οι οποίοι πήραν ένα πολύτιμο τρίποντο στη μάχη του τίτλου. Έτσι, έφτασαν τους 35 βαθμούς και παρέμειναν στο -4 από την πρωτοπόρο Μπάγερν. Από την άλλη, οι πρωτευουσιάνοι παρέμειναν στην 6η θέση και στους 28 βαθμούς, χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία να μπουν στην τετράδα.

Σπουδαίο παιχνίδι, αλλά χωρίς νικητή ήταν αυτό μεταξύ Φράιμπουργκ και Άιντραχτ Φρανκφούρτης, οι οποίες έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 6’ με τον Γιουνές, αλλά στο 32’ ο Σάλαϊ έφερε το ματς στα ίσια. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην πλήρη ανατροπή με τον Πέτερσεν στο 63’, αλλά δεν το χάρηκαν πολύ, αφού στο 76’ ο Σλότερμπεκ με αυτογκόλ έκανε το 2-2.

Τεράστια νίκη στη μάχη της παραμονής πέτυχε η Αρμίνια, που επικράτησε 3-0 της Στουτγκάρδης. Η ομάδα του Μπίλεφελντ έφτασε τους 17 βαθμούς, όσους έχει και η Χέρτα, παραμένοντας πάνω από τη θέση των μπαράζ, όπου βρίσκεται η Κολωνία με 15. Το σκορ άνοιξε στο 27’ ο Κλος και τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα στο 47’ με το αυτογκόλ του Κεμπφ. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε το 86’ ο Ντόαν, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-0.