Μεγάλο διπλό για τη μεταμορφωμένη Γουότφορντ

Πέρασε με 0-3 από το «Vitality»

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η σταθερά ανεβασμένη Γουότφορντ που πέρασε με 0-3 από το «Vitality Stadium» απέναντι στην Μπόρνμπουθ την οποία και βύθισε ακόμα περισσότερο. Η ομάδα του Νάιτζελ Πίρσον δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση και παρά το τραγικό πρώτο μισό στη σεζόν, δείχνει πως δεν της αξίζει ο υποβιβασμός, σε αντίθεση με την Μπόρνμουθ που στα τελευταία 11 παιχνίδια μέτρα μόλις μία νίκη και μία ισοπαλία. Η Γουότφορντ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, εκμεταλλεύτηκε τα κενά των γηπεδούχων κάνοντας άνω-κάτω την άμυνά τους.

Η Μπόρνμουθ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 9' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χάρι Γουίλσον που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Φόστερ. Στο 18' η Γουότφορντ είχε καλή στιγμή με τους Ντίνεϊ και Ντουκουρέ να παίζουν ωραία το «1-2» και τον τελευταίο να περνά για τον Ντεουλοφέου που από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή σούταρε και ο Τρέιβερς απέκρουσε. Στο 43' οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Σαρ να εκμεταλλεύεται τη λάθος πάσα του Τρέιβερς και να γυρίζει για τον Ντουκουρέ που με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1.

Η Γουότφορντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 63' με τον Τσαλόμπα να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής που πέρασε λίγο έξω. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Σαρ να κάνει ωραία ενέργεια από τα πλάγια και γύρισμα που απομακρύνθηκε αλλά ο Ντίνεϊ πήρε το ριμπάουντ και με σουτ στην κίνηση έκανε το 0-2. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Γουότφορντ πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Φρέιζερ να αποκρούει πάνω στη γραμμή σουτ του Γκρέι αλλά ο Περέιρα πήρε το ριμπάουντ και με ωραίο σουτ στον αέρα έκανε το 0-3.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Τρέιβερς, Φράνσις, Στιβ Κουκ, Άκε, Σμιθ, Γκόσλινγκ (59' Λιούις Κουκ), Λέρμα (59' Μπίλινγκ), Χάρι Γουίλσον, Φράζερ, Σολάνκε, Κάλουμ Γουίλσον (75' Σάριτζ)

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: Φόστερ, Ντάουσον, Μαριάπα, Μασίνα, Κάθκαρτ, Τσαλόμπα, Ντουκουρέ (86' Κίνα), Σαρ (82' Ρομπέρτο Περέιρα), Καπού, Ντεουλοφέου (90+1' Γκρέι), Ντίνεϊ

Πηγή: aek365.gr