Μίλαν για μεγάλα πράγματα, πάτησε την Λάτσιο!

Τρία στα τρία για τους «ροσονέρι»

Πάτησε τη Λάτσιο και… κορυφή η Μίλαν! Οι «ροσονέρι» ήταν εξαιρετικοί, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους Ρωμαίους και επικράτησαν 2-0, κάνοντας το 3/3 στο φετινό πρωτάθλημα. Παράλληλα, η Λάτσιο από τη μεριά της έμεινε στις δύο νίκες σε τρεις αγωνιστικές, έχοντας την πρώτη της φετινή απώλεια.

Εξαιρετικός ο ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να βγάζουν διάθεση για επιθετικό ποδόσφαιρο. H Μίλαν πατούσε καλύτερα, πάντως, και είχε τον έλεγχο, αλλά αδυνατούσε να φτιάξει την κλασική ευκαιρία που θα της έδινε το προβάδισμα. Φαινόταν ξεκάθαρα η απουσία του Ζιρού που έμεινε εκτός καθώς ταλαιπωρήθηκε από τον κορωνοϊό, αφού η Μίλαν δεν είχε έναν κλασικό επιθετικό στην περιοχή. Παρόλα αυτά, βρήκε το γκολ στο φινάλε του πρώτου μέρους με τον Λεάο, ενώ στις καθυστερήσεις έχασε την ευκαιρία να σκοράρει και δεύτερο τέρμα, με τον Κεσί να εκτελεί το πέναλτι που είχε κερδίσει ο ίδιος αλλά να βλέπει την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Μίλαν είχε το προβάδισμα, είχε και τον έλεγχο και η είσοδος του Ιμπραΐμοβιτς στο δεύτερο μέρος της έδωσε άλλον αέρα. Μάλιστα, ο Σουηδός πολύπειρος φορ βρήκε δίχτυα στο 67ο λεπτό με τον Ρέμπιτς να… σερβίρει όπως και στο πρώτο τέρμα για το 2-0. Τα πράγματα είχαν γίνει απλά για την Μίλαν, που κράτησε άνετα το προβάδισμά της μέχρι το φινάλε για το 3/3, με τη Λάτσιο να έχει την πρώτη της απώλεια στο πρωτάθλημα και να μένει στους έξι βαθμούς.