Μπάγερν – Άιντραχτ 1-3: Τρόπαιο μετά από 30 χρόνια για τους «αετούς»!

Η Άιντραχτ αναδείχθηκε Κυπελλούχος Γερμανίας!

Μετά από ένα συναρπαστικό τελικό στην Γερμανία η Άιντραχτ νίκησε την Μπάγερν με 3-1, κατακτώντας το πέμπτο Κύπελλο στην ιστορία της, μετά μάλιστα από ακριβώς 30 χρόνια. Η Άιντραχτ προηγήθηκε στο 11’ με τον Ρέμπιτς, ενώ οι Βαυαροί ισοφάρισαν στο 53’ με τον Λεβαντόφσκι. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα κύλησαν σε τρελό ρυθμό, με την Άιντραχτ να παίρνει ξανά προβάδισμα στο 82’ με τον Ρέμπιτς, δύο λεπτά μετά από δοκάρι που είχε ο Χούμελς. Στο 90’+3 η Μπάγερν διαμαρτυρήθηκε ορθά για πέναλτι πάνω στον Μαρτίνεθ, με τον διαιτητή να βλέπει την φάση στο VAR και να υποδεικνύει... κόρνερ. Στην αντεπίθεση ο Γκατσίνοβιτς σημείωσε το 1-3, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των οπαδών της ομάδας της Φρανκφούρτης.

Ο αγώνας

Αν και η Άιντραχτ είχε την κατοχή στο αρχικό στάδιο του αγώνα, η Μπάγερν δημιούργησε την πρώτη καλή ευκαιρία της αναμέτρησης, όταν στο 8’ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεβαντόφσκι βρήκσε στο οριζόντιο δοκάρι του Χραντέτσκι. Τρία λεπτά μετά, στο 11’ του αγώνα, οι «αετοί» άνοιξαν το σκορ, μετά από μία ωραία κάθετη μπαλιά του Μπόατενγκ στον Ρέμπιτς, που με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Η Μπάγερν είχε την επιθετική πρωτοβουλία στην συνέχεια του ημιχρόνου και έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες, στο 17’ με μία κεφαλιά του Μίλερ που πέρασε χιλιοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χραντέτσκι, και στο 24’ με μία κεφαλιά του Κίμιχ, μετά από σέντρα του Μίλερ, που πέρασε έξω. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο ρυθμός έπεσε σταδιακά, κάτι που ευνόησε την Άιντραχτ που ήταν μπροστά στο σκορ.

Η Μπάγερν μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας την κατοχή της μπάλα και στην πρώτη της ευκαιρία στο 53ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1, όταν ο Κίμιχ από δεξιά γύρισε τη μπάλα ιδανικά στο σημείο του πέναλτι στον Λεβαντόφσκι που με σουτ στη κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Οι Βαυαροί ήταν πιο επιθετικοί στη συνέχεια με τον Λεβαντόφσκι να είναι ο «συνήθης ύποπτος» στις επιθετικές τους προσπάθειες. Στο 72’ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πολωνού πέρασε πάνω από την εστία της Άιντραχτ, ενώ στο 76’ η... γονατιά του πέρασε χιλιοστά έξω. Στο 80’ η Μπάγερν είχε ξανά δοκάρι μετά από κεφαλιά του Χούμελς, ενώ δύο λεπτά μετά, στο 82ο λεπτό, ο Ρέμπιτς στην κόντρα πρόλαβε τον Χούμελς, πλάσαρε στην κίνηση τον Ούλραϊχ και έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα έγινε της... τρελής. Στο 90’+3 η Μπάγερν διαμαρτυρήθηκε ορθά για πέναλτι πάνω στον Μαρτίνεθ, με τον διαιτητή να βλέπει την φάση στο VAR και να υποδεικνύει... κόρνερ. Στην αντεπίθεση ο Γκατσίνοβιτς σημείωσε το 1-3, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των οπαδών της ομάδας της Φρανκφούρτης.

Μπάγερν Μονάχου (Γιουπ Χάινκες): Ούλραϊχ, Αλάμπα, Ζούλε, Χούμελς, Κίμιχ, Μαρτίνες, Χάμες, Τιάγκο (64' Τολίσο), Ριμπερί (87' Βάγκνερ), Μίλερ (70' Κομάν), Λεβαντόφσκι.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Νίκο Κόβατς): Χραντέσκι, Χασέμπε, Άμπραχαμ, Σαλσίντο, Βίλεμς, Μασκαρέλ, Βολφ (60' Γκατσίνοβιτς), Ντα Κόστα, Μπόατενγκ, Ντε Γκουζμάν (74' Ρους), Ρέμπιτς (89' Άλε).

Σκόρερ: 53' Λεβαντόφσκι / 11', 82 Ρέμπιτς, 90'+6 Γκατσίνοβιτς.

Κίτρινες: Λεβαντόφσκι, Κομάν / Σαλσίντο, Χασέμπε, Βίλεμς, Ρέμπιτς.