Μπράιτον-Μάντσεστερ Σίτι 1-4: Campeones! (pics-vid)

Πρωταθλήτρια η Μάντσεστερ Σίτι για 6η φορά στην ιστορία της

Με νίκη με σκορ 1-4 επί της Μπράιτον, η Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε το δεύτερο συνεχόμενο της πρωτάθλημα και 6ο συνολικά στην ιστορία. Με 98 βαθμούς τελείωσε το πρωτάθλημα η ομάδα του Γκουαρντιόλα. Η Μπράιτον προηγήθηκε στο σκορ, όμως η Μάντσεστερ Σίτι με τέρματα των Αγκουέρο, Λαπόρτ, Μαχρέζ και Γκιντογκάν «γύρισε» το παιχνίδι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο 4ο λεπτό ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε μαγική ενέργεια αλλά ο Μπισουμά τον έκοψε με σωτήριο τάκλιν την τελευταία στιγμή, ενώ στο 9’ ο Τζαχανμπάκς βρήκε χώρο κι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο έξω. Στο 23’ ο Μαχρέζ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ράιαν έδιωξε και στην κόντρα η Μπράιτον κέρδισε κόρνερ, ο Γκρος το εκτέλεσε και ο Μάρεϊ με κεφαλιά έκανε το 1-0 και σκόρπισε χαρά στο Λίβερπουλ. Η χαρά αυτή δεν κράτησε παραπάνω από 90 δευτερόλεπτα, καθώς με τη σέντρα, ο Νταβίντ Σίλβα πάτησε με όμορφο τακουνάκι στον Αγουέρο που πλάσαρε από κοντά για το 1-1. Στο 30’ ο Ράιαν μπλόκαρε την κεφαλιά του Μπερνάρντο Σίλβα, ενώ στο 37’ είπε όχι και σε σουτ του Μαχρέζ από δεξιά. Και από το κόρνερ, ο Λαπόρτ πετάχτηκε μόνος και με κεφαλιά έκανε το 1-2. Στο 45+2’ η Μπράιτον άγγιξε την ισοφάριση, με τον Ντανκ να εκτελεί όμορφα το φάουλ και τον Έντερσον να διώχνει με υπερένταση.

Στο 54ο λεπτό το σουτ του Ντανκ πέρασε ελάχιστα έξω, ενώ στο 59’ τα διαδοχικά σουτ των Αγουέρο και Γκιντογκάν κόντραραν σε σώματα. Και στο 63’ ο Μαχρέζ έκανε όμορφη προσποίηση στα όρια της περιοχής και με άπιαστο σουτ έγραψε το 1-3. Μάλιστα στο 72ο λεπτό ο Γκιντογκάν με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το 1-4.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Από πλευράς Μπράιτον, ξεχώρισαν οι Ράιαν και Μάρεϊ. Από πλευράς Σίτι, ξεχώρισαν οι Μπερνάρντο Σίλβα, Ζιντσένκο και Αγκουέρο.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από πλευράς Μπράιτον, απογοήτευσε ο Νοκάερτ. Από την Σίτι, δεν υστέρησε κανείς.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Η Μπράιτον ξεκίνησε με διάταξη 4-4-1-1, θέλοντας να διαφυλάξει τα νώτα της στην αρχή του αγώνα και να προσπαθήσει με αντεπιθέσεις να σκοράρει. Οι αλλαγές του ήταν καθαρά προσώπων.

Από την άλλη, ο Πεπ Γκουαρντιόλα ξεκίνησε το παιχνίδι μ’ ένα πολύ επιθετικό σχήμα, θέλοντας να επιτεθεί από την αρχή. Οι αλλαγές του ήταν καθαρά προσώπων.